“Iegūst tie, kas devuši!” Vai piemaksas pie pensijas no bērnu nodokļiem ir netaisnīgas?

Labklājības ministrija (LM) uztur aktuālu ideju par to, ka pensionāru izmaksājamajai pensijai jāpiešķir piemaksa – viens procentpunkts no viņu bērnu veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām savu pensiju apdrošināšanai. Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS) atzīst – šis priekšlikums sajūsmu senioru vidū nav izsaucis.

“Šāda sistēma gan veicinās nodokļu maksāšanu Latvijā, gan paaudžu solidaritāti. Mums ir būtiski vēlreiz parādīt, ka tie, kas godprātīgi vispārējā režīmā maksā nodokļus, ir ieguvēji. Šoreiz tiešā veidā sniedzot atbalstu saviem vecākiem – pensionāriem. Turklāt šādi netiks palielināts nodokļu slogs,” uzskata labklājības ministrs Jānis Reirs.

Ja LM ideja īstenosies, šādu atbalstu saviem vecākiem sniegs tikai tie nodokļu maksātāji, kuri tos maksā vispārējā režīmā ar likmi 35,09%. Turklāt, jo vairāk būs bērnu, kas maksā nodokļus Latvijā, jo lielāku pensijas piemaksu saņems vecāki. Piemēram, ja algas apmērs ir 500 eiro mēnesī, tad vecākiem novirzītais viens procentpunkts veidos gada piemaksu 60 eiro apmērā. Ja šo piemaksu saņems abi vecāki, tad summa tiks sadalīta uz pusēm.

Vienlaikus piemaksas gan nesaņems tie seniori, kuru bērni devušies uz ārzemēm un Latvijā nodokļus nemaksā vai ir mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji. Piemaksas nesaņems arī tie, kuru bērni gājuši bojā vai invaliditātes dēļ nestrādā.

Kā intervijā LTV atzīst Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča, šāds modelis ir netaisnīgs, jo ir daudz tādu vecāku, kuri ir izaudzinājuši bērnus, kuriem ir nopietnas veselības problēmas un viņi savā mūžā nekad nevarēs strādāt.

Labklājības ministrs gan neuzskata, ka likumā būtu nepieciešamas izmaiņas, norādot, ka “iegūs tie, kas paši devuši.”

Jau tuvākajā laikā par piemaksām lems valdība. Ja Ministru kabinetā to atbalstīs, tad grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” tiks iekļauti 2019. gada budžeta likumprojektu paketē.

Foto: Shutterstock