Gudrona projektā aug izmaksas un nepatikšanas

Nu jau 45 miljonu eiro vērtību pārsniegušajā Inčukalna gudrona projektā situācija ir krasi pasliktinājusies. Laikapstākļi šoziem bijuši tik silti, ka strādāt varēja teju bez pārtraukuma, taču izsmelts nav pilnīgi nekas. Tā vietā naudas apguvēji turpina meklēt formāli legālus ceļus izmaksu audzēšanai un aizbildinājumus Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, kas sācis pārbaudi.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš ir noraizējies. Taču ne tik daudz par to, ka melnajā sērskābes zampā šķīst milzīga nauda, bet gan par sabiedrības atbalsta trūkumu šim projektam, raksta NRA.lv.

Ministrijas paziņojumā viņš norāda:

«Līdz šim gudrona dīķu sanācijas projekta realizācijas gaitā nav tikusi nodrošināta procesa un lēmumu pieņemšanas atklātība. Tā rezultāts ir arī sabiedrības izpratnes un atbalsta trūkums. Turklāt jautājuma risināšana tikusi ilgstoši novilcināta. Neskatoties uz sarežģīto situāciju un atlikušo neilgo projekta realizācijas termiņu, VARAM mērķis ir darīt visu iespējamo, lai šo sanācijas projektu veiksmīgi noslēgtu. (..)»

Tomēr pagaidām par kaut kādu veiksmi runāt nav ne mazākā pamata. Iepriekš ministrija izziņoja darbu atsākšanos 25. aprīlī, taču pārsteidzīgi. Darbi nenotiek, turpinās vien pārrunas starp ministriju, Valsts vides dienestu, SIA Skonto būve un SIA Geo Consultants.

Vides dienesta pārstāve Jūlija Ņikitina skaidro, ka ar komersantiem jāvienojas par sākotnēji slēgtā līguma grozīšanu, ko sarunu procedūras kārtībā atļāvis darīt Iepirkumu uzraudzības birojs. Jāatgādina, tieši šim apstāklim pievērsta KNAB uzmanība – valdība apņēmusies bez konkursa piešķirt projektam papildus 16,5 miljonus eiro.

Vienlaikus par projekta turpināšanu ar jauniem nosacījumiem jāvienojas arī Vides dienestam un ministrijai. Visi pašlaik runā ar visiem, taču konkrēta termiņa līguma grozījumu noslēgšanai un tātad arī darbu atsākšanai nav. Turklāt ministrs Romāns Naudiņš šajā juceklī vēl iecerējis iesaistīt arī sabiedriskās organizācijas un Inčukalna novada domi, izveidojot Lielo projektu uzraudzības komiteju. Viņš cer, ka šis veidojums projektam piešķiršot caurskatāmību.

Imants Vīksne