Grieķijas neveiksme nozīmē finansiālas problēmas visā Eiropā

Grieķijas valdības pārstāvji pavēstījuši, ka 5. jūnijs būs patiesības brīdis, proti, vai nu aizdevēji piekritīs valstij piešķirt vairāk naudas līdz šim datumam vai Grieķija nespēs atmaksāt aizdevumu Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF).

Ekonomikas eksperti pieļauj, ka Grieķijas neveiksmes gadījumā cietīs ne tikai pati valsts, bet arī Eiropas lielākas bankas, kuras ir saistītas ar Grieķijas parādu. Ja aizdevums netiks atmaksāts liela finanšu krīze draud visai Eiropai.

Grieķijas parlamenta spīkeris Nikos Filis 5. jūniju, kad Grieķijai jāatmaksā parāds SVF 1,5 miljardu eiro apmērā, sauc par patiesības mirkli, aicinot algu vietā par prioritāti Grieķijai noteikt parādu atmaksu.

“Ja viņi netiks galā ar pašreizējām finansējuma problēmām, viņi nesaņems atlikušo aizdevuma summu,” norādījis Filis.

Tikmēr Grieķijas premjerministrs Alekss Ciprs, kurš 8. maijā nosūtīja vēstuli Eiropas Komisijai (EK), SVF un Eiropas Centrālajai bankai (ECB), brīdinot starptautiskos aizdevējus, ka Grieķija nevarēs atmaksāt parādu SVF, ja vien kreditori neizmaksās pēdējo aizdevuma daļu 7,2 miljardu eiro apmērā, apgalvo, ka maijs būs tas mēnesis, kad sarunas ar starptautiskajiem aizdevējiem noslēgsies.

Ceturtdien Rīgā notiekošajā Austrumvalstu samitā Ciprs apsprieda valsts parāda problēmas ar Francijas prezidentu Fransuā Olandu un Vācijas kancleri Angelu Merkeli, kuri pauduši savu atbalstu, taču sarunas nav ļāvušas Grieķijai pagaidām vēl vienoties ar starptautiskajiem kreditoriem.

Līdz ar pieaugošo spriedzi, satraukums novērojams arī investoru vidū, kas liecina par šķelšanās pazīmēm Cipra valdības rindās un iezīmē negatīvo scenāriju, proti, Grieķijai trūkst naudas, tā neizpilda savas parādsaistības un atstāj eiro zonu.

Kā uzsver eksperti, ja Grieķija izstājās un Grieķijas banku sistēma sabrūk, akcijas un obligācijas cietīs visā Eiropā. Tāpat izskan brīdinājumi par eiro dramatisku krišanos, kas var novest pie būtiskām finansiālām problēmām visā Eiropā.

Jau vēstīts, ka liela daļa ekspertu ir pārliecināti, ka Grieķijai nāksies pamest eiro zinu, jo maz ticams, ka līdz jūnijam Grieķijai izdosies atmaksāt parādu SVF 1,5 miljardu eiro apmērā.