Grieķijas četrām lielākajām bankām nepieciešami 14,4 miljardi eiro

Grieķijas četrām lielākajām bankām jāatrod 14,4 miljardus eiro, lai tiktu cauri vēl vienam ekonomikas triecienam, nedēļas nogalē paziņoja Eiropas Centrālā banka (ECB).

ECB, kas veica bankām tā sauktos stresa testus, paziņoja “National Bank of Greece” (“Ethniki Trapeza tis Ellados”), “Alpha Bank” (“Alfa Trapeza”), “Piraeus Bank” (“Trapeza Piraios”) un “Eurobank” (“Trapeza Eurobank Ergasias”), ka sagaida ka tās līdz piektdienai nāks klajā ar kapitāla plānu, izskaidrojot, kā tās plāno segt šo deficītu.

Visneaizsargātākā banka ir “Piraeus Bank”, kurai nepieciešami gandrīz pieci miljoni eiro.

“Kopumā stresa tests atklāja kapitāla trūkumu četru banku vidū 4,4 miljardu eiro apmērā bāzes scenārija gadījumā un 14,4 miljardu eiro apmērā sliktākā scenārija gadījumā,” informēja ECB.

Tiek norādīts, ka tas ir svarīgs solis, lai īstenotu paredzamo glābšanas programmu saskaņā ar Eiropas Stabilitātes mehānismu.

Grieķijas Nacionālās bankas izpilddirektors izplatījis paziņojumu, kurā teikts, ka banka plāno segt kapitāla iztrūkumu zem abiem scenārijiem ar privātā sektora līdzekļiem, īstenojot paredzamos pasākumus, lai ierobežotu valsts atbalsta nepieciešamību.

Jau vēstīts, ka atkārtoti ievēlētais Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs augustā panāca vienošanos ar starptautiskajiem kreditoriem par aizdevumu uz trīs gadiem 86 miljardu eiro apmērā, kuru saņems apmaiņā pret ekonomiskām reformām.

Grieķija apņēmusies panākt, ka tās primārais budžeta deficīts 2015. gadā būs 0,25% no iekšzemes kopprodukta (IKP), savukārt 2016. gadā būs budžeta pārpalikums, kas bez parādu apkalpošanas izmaksām – būs 0,5% no IKP, savukārt 2017.gadā tas būs 1,75% no IKP, bet 2018. gadā – 3,5% no IKP.

Līdz ar pirmajām nodokļu izmaiņām, Atēnas sākušas gatavojot jaunu reformu, kas paredz palielināt nodokli lauksaimniekiem. Pēcāk paredzēts turpināt arī pensiju reformas, lai nodrošinātu sistēmas dzīvotspēju, kas nozīmē, ka līdz 2015. gada beigām sagaidāms papildus pensiju samazinājums.Nākamais paveicamais solis ir jautājumi par rekapitalizāciju Grieķijas bankām un to parādu atmaksu.