Grieķijas banku brīvdienas pagarinātās līdz pirmdienai

Grieķijas valdība nolēmusi paturēt bankas slēgtas līdz pirmdienai. Šajā periodā no bankomātiem būs iespējams izņemt naudas summu līdz 60 eiro dienā, trešdienas vakarā pavēstījusi Finanšu ministrija.

“Banku brīvdienas ir pagarinātās līdz 13. jūlijam,” savā paziņojumā norādījusi Finanšu ministrija.

Kā jau zināms, Grieķijas bankas ir slēgtas kopš 28. jūnija, pēc tam, kad Atēnu un tās starptautisko aizdevēju sarunas nokļuva strupceļā. Bankas bija paredzēts slēgt uz nedēļu un Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs aicināja iedzīvotājus saglabāt pacietību un savaldību. Neraugoties uz premjera mierinošajiem vārdiem, pastāv nopietnas bažas, ka Grieķijas bankām varētu aptrūkties naudas.

Tikmēr līdz ceturtdienai Grieķijas premjeram ir uzdevums iesniegt jaunu, reālistisku plānu izejai no finanšu krīzes. Eiropadomes prezidents Donalds Tusks brīdinājis Grieķiju, ka gaidāmais ir “viskritiskākais brīdis eirozonas vēsturē”.

“Galīgais termiņš beidzas šonedēļ,” otrdien, pēc sarunām ar eirozonas līderiem, sacīja Tusks.

Savukārt Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) vadītāja Kristīne Lagarda paudusi viedokli, ka Grieķija pašlaik atrodas akūtas krīzes situācija, kas jārisina nopietni un nekavējoties.

Jau vēstīts, ka eirozonas valstu līderu sanāksmēs valstis vienojušās dot Grieķijai laiku līdz ceturtdienai izstrādāt jaunu ekonomikas programmu, kurā būtu skaidri un gaiši minēti gan īstermiņa, gan ilgtermiņa pasākumi.

Grieķijai un starptautiskajiem aizdevējiem ir jāvienojas par reformu plānu, kas ļautu Grieķijai panākt vienošanos par finansiālu palīdzību. Lai arī sarunas ilgušas jau piecus mēnešus, vienošanās aizvien nav panākta.

Līdz ar to amatpersonu un skeptiķu vidū arvien vairāk pieaug bažas par Grieķijas palikšanu eirozonā. Francijas prezidents Fransuā Holands norāda, ka Grieķijai jāsniedz ticami un nopietni priekšlikumi, kas pierāda, ka tā vēlas palikt kā daļa no eirozonas nācijas.