Grieķijas ārkārtas vēlēšanās uzvar Cipra partija SYRIZA

Grieķijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās uzvarējusi bijušā Grieķijas premjerministra Aleksa Cipra radikāli kreisā partija SYRIZA.

Ārkārtas vēlēšanas rezultāti liecina, ka SYRIZA ieguvusi 35,46% balsu, aiz sevis atstājot konservatīvo partiju “Jaunā demokrātija” ar 28,26% balsu, kas nozīmē, ka neskatoties uz kritiķu prognozēm, Aleksis Ciprs tomēr paliks Grieķijas premjers.

Ciprs paziņojis, ka atkārtoti veidos valdošo koalīciju ar nacionālistisko partiju “Neatkarīgie grieķi”. Pēc pašreizējām vēlēšanām, ir gaidāms, ka valdošajai koalīcijai parlamentā būs neliels vairākums.

Ciprs pēc uzvaras uzsvēra, ka grieķiem bijis grūts ceļš uz atgūšanos no finanšu krīzes un tas nācis tikai caur smagu darbu.

“Grieķija un Grieķijas cilvēki ir sinonīms pretestībai un cieņai, un šī cīņa tiks turpināta vēl četrus gadus,” uzsvēra Ciprs, piebilstot, ka priekšā gaidāmas grūtības, kuras iespējams pārvarēt vien ar smagu darbu.

Kritiķi gan šaubās, vai vēlēšanas bijušās tā vērtas, ja Grieķija paliek ar to pašu valdību, ar kuru iepriekš. Neraugoties uz skeptiķiem, Aleksis Ciprs šobrīd ir spēcīgākā pozīcijā, jo viņa lēmums pieņemt taupības pasākumus apmaiņā pret finanšu palīdzību acīmredzot attaisnojusi savu rezultātu.

Svinības, kā novērots, tomēr bijušas vairākas pieklusinātas, jo tās nomāc valsts grūtības – turpmāk gaidāmais nodokļu kāpums, kā arī iespējamais algu un pabalstu samazinājums. Katrā ziņā atkārtoti ievēlētais premjers šobrīd atrodas situācijā, kurā neviens nevar viņu apskaust.

Eirogrupas prezidents Jerūns Deiselblūms jau paziņojis, ka ir gatavs cieši sadarboties ar jauno Grieķijas valdību. Cipra partiju apsveicis arī Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs, norādot, ka gatavs grieķiem sniegt palīdzību cik nepieciešams ātri.