Grieķijā protestē pret Maķedonijas nosaukuma maiņu

Grieķijā plaši izvērsušies protesti pret Maķedonijas nosaukuma maiņu uz Ziemeļmaķedoniju. Protesta akcijā Atēnas centrā piedalījušies aptuveni 100 000 cilvēku.

Neraugoties uz to, ka referendumā par valsts nosaukuma maiņu piedalījās tikai trešdaļa vēlētāju, Maķedonijas valdība solījusi turpināt centienus mainīt Maķedonijas nosaukumu, kas nepieciešams, lai panāktu tās iestāšanos Eiropas Savienībā (ES) un NATO. Arī Grieķijas valdība, neraugoties uz protestiem, joprojām, plāno apstiprināt ar kaimiņvalsti noslēgto vienošanos.

Aktīvisti uzskata, ka nosaukuma maiņa saistāma ar Skopjes teritoriālajām pretenzijām uz Grieķijas provinci ar līdzīgu nosaukumu. Savu neapmierinātību protestanti izrādīja ar agresiju un, lai pūli nomierinātu, kārtības sargi bija spiesti pielietot pat asaru gāzi. Drošības apsvērumu dēļ Atēnu centrā vairākos rajonos apturēta satiksme un slēgtas vairākas metro stacijas.

Tikmēr tiek vēstīts, ka izšķirošais balsojums par līgumu varētu notikt jau šajā mēnesī.

Jau vēstīts, ka Eiropas Komisija (EK) jau aprīlī rekomendēja oficiālu sarunu uzsākšanu ar Maķedoniju un Albāniju par iestāšanos ES. Arī vairums valstu ir noskaņotas atbalstīt sarunu sākšanu, ņemot vērā nesen panākto risinājumu gadiem ilgajam strīdam starp Grieķiju un Maķedoniju par Maķedonijas nosaukumu.

Lai Maķedonija tiktu uzņemta Eiropas Savienībā, tas nosaukums ir jāpārdēvē par Ziemeļmaķedoniju. Tas ir viens no priekšnoteikumiem valsts dalībai Eiropas Savienībā.

Foto: Pixabay