Grieķija jaunas krīzes priekšā: SVF šaubās, vai turpināt valsts finanšu glābšanu

Grieķija gaida nākamo palīdzību no aizdevējiem un vienlaikus arī ziņu par to, vai Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) būs gatavs Grieķijas atbalsta programmā iesaistīties arī turpmāk.

Jau nākamnedēļ, 5. decembrī, kopā nāks eirozonas dalībvalstis, kurām šī gada pēdējā sanāksmē ir jāvienojas par tālāko palīdzību Grieķijai, un arī SVF ir apsolījis līdz tam izlemt, kāda būs tā tālākā līdzdalība Grieķijas glābšanā.

Grieķijas izaugsme ir apdraudēta, jo SVF apsver iespēju izstāties no valsts finansēšanas, atstājot visu uz Eiropas valstu pleciem.

Kā norāda jaunais Grieķijas ekonomikas ministrs Dimitri Papadimitrious, kas amatā stājās šī gada novembrī, SVF jāizlemj, vai Grieķijas glābšana turpmāk notikts ar vai bez tās palīdzības.

“SVF savu viedokli ir mainījusi vairākas reizes,” sacīja ministrs, kurš gandrīz piecas desmitgades pavadīja ASV. “Ir ļoti grūti uzminēt, vai patiesībā viņi vēlas būt ar mums vai bez mums.”

Par Starptautiskā Valūtas fonda palikšanu visvairāk ir nobažījušās Nīderlande un Vācija. SVF iepriekš ir izteicies, ka apstiprinās savu līdzdalību vienīgi tad, kad būs pārliecināts, ka Grieķija izpilda visas prasības.

Starptautiskais Valūtas fonds paudis, ka vēl nav gatavs palīdzēt Eiropai ar jaunu ārkārtas finansējumu Grieķijai, jo tam trūkst informācijas par Eiropas Savienības (ES) parādu atvieglojumu darījumu.

Jau ziņots, ka atkārtoti ievēlētais Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs augustā panāca vienošanos ar starptautiskajiem kreditoriem par aizdevumu uz trīs gadiem 86 miljardu eiro apmērā, kuru saņems apmaiņā pret ekonomiskām reformām.

Saskaņā ar trīs gadu aizdevumu programmu, Grieķijai ir jāīsteno virkne mērķu un reformu, lai iegūtu aizdevumu.

ASV bāzētais SVF bija paziņojis, ka Grieķijas milzīgā parāda sloga mīkstināšana ir nosacījums SVF turpmākai dalībai aizdevuma programmā, lai gan Vācija bija pret jaunu finansiālu pretimnākšanu Grieķijai.

SVF aicinājis kreditorus piemērot “avansa” un “beznosacījumu” parādu atvieglojumus Grieķijai, brīdinot, ka bez tūlītējas rīcības finanšu grūtībās nonākušā valsts stāvoklis dramatiski pasliktināsies.

Ziņojums, kuru varētu nodēvēt par nesaudzīgu, ir skaidri noteicis, ka Eiropas Savienība (ES) un SVF nav gatava ieguldīt savu naudu aizdevumu programmā, ja Vācija un citas eirozonas valstis neatvieglos savu stingro nostāju pret Grieķiju.

Oktobrī Eirozonas valstis un Grieķija vienojās, ka tās budžetā nonāks papildus 2,8 miljardi eiro, kas lielākoties nepieciešami citu parādu procentu dzēšanai.

Foto:GUE/NGL//https://www.flickr.com/photos/guengl//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/