Grieķija atliek parāda maksājumu uz jūnija beigām

Grieķija kavējas veikt parādu atmaksu Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF), vēsta ārvalstu mediji.

Grieķija un tās kreditori ir vienojušies par atsevišķiem darījumu aspektiem, lai Atēnas varētu saņemt atlikušo aizdevumu summu, taču abu pušu starpā aizvien ir neatrisināti jautājumi par nepieciešamajām Grieķijas reformām.

Ceturtdien Grieķijas premjerministrs Alekss Ciprs nāca klajā ar paziņojumu, ka viņa valdība varētu apstiprināt budžeta mērķus, ko pieprasa tās galvenie kreditori – citas eirozonas valstis un SVF, taču aizvien nav mierā ar tām prasībām, kas attiecas uz pensiju samazināšanu un tirdzniecības nodokļa palielināšanu.

Neraugoties uz to, ka iepriekš valsts šo priekšlikumu bija noraidījusi, Grieķija tomēr pieņēmusi lēmumu sasaistīt savu parādu vienā maksājumā un veikt to līdz 30. jūnijam.

Katrā ziņā, grūtie ekonomiski politiskie noteikumi, ko uzstādījuši Grieķijas kreditori, rada nopietnas pārdomas un lēmuma pieņemšanu valsts premjerministram, proti, sekot kreditoru ieteikumiem un palikt eirozonā vai turpināt iebilst pret kreditoru prasībām, kas varētu piespiest Grieķiju ievērot vairāk taupības pasākumu.

Grieķijas valdība norādījusi, ka nevar vairāk nogriezt algas un pensijas, vienlaikus uzsverot, ka nevēlas arī pasliktinātas attiecības ar Eiropu, aicinot vienoties par abpusēju izdevīgu risinājumu.

Tikmēr Vācijas kanclere Angela Merkele brīdinājusi, ka sarunas turpinās, iespējams, ar pārāk lielu steidzamību, vienlaikus uzsverot, ka priekšā ir vēl daudz darbu, lai panāktu vienošanos.

Jau vēstīts, ka 5.jūnijā Grieķijai bija jāatmaksā parāds SVF 1,5 miljardu eiro apmērā.