Ģirģena biroja parlamentārās sekretāres dēla firma tiek pie 2,6 miljonu pasūtījuma IeM Informācijas centrā

Bijušā iekšlietu ministra Sanda Ģirģena biroja parlamentārās sekretāres Signes Boles dēla Kārļa Boles firma tikusi pie 2,6 miljonu eiro vērta pasūtījuma Iekšlietu ministrijas (IeM) Informācijas centrā, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Gada sākumā IeM radās steidzama vajadzība pasūtīt tūkstoš video novērošanas kameru un programmu, kas spētu apstrādāt valsts un pašvaldību kameru safilmēto. Steigas pamatojums – lai vieglāk strādāt ar Covid-19 noteikumu pārkāpējiem.

IeM Informācijas centrs neorganizēja atklātu konkursu, bet izmantoja daudz vienkāršāko sarunu procedūru ar šauru pretendentu loku. 2,6 miljonu eiro vērtua pasūtījumus saņēma pirms nepilna gada dibināta firma, bez pieredzes tik lielos projektos, kura iepirkumu izsludināšanas brīdī piederēja iekšlietu ministra Sanda Ģirģena biroja parlamentārās sekretāres Signes Boles dēlam.

Aizbildinoties ar Covid 19 diktētu steigu, ministrijas un to iestādes jau gadu rīko steidzamus iepirkumus – sākot ar maskām un medicīnas iekārtām, līdz datortehnikai un iestāžu remontiem.

IeM Informācijas centrs pavasarī izsludināja divus iepirkumus. Viens bija par programmas iegādi, kas spētu vienotā tīklā savienot visas valstij un pašvaldībām piederošās video novērošanas sistēmas un ļautu ērti apstrādāt safilmēto. Otrs – par 1000 video novērošanas kameru iegādi un uzstādīšanu. Tas ir daudzmiljonu iepirkums un cīņai firmu starpā vajadzētu būt sīvai. Taču tā nenotika.

IeM Informācijas centrs, aizbildinoties ar steigu, sarīkoja sarunu procedūru, kurā piedalījās tikai trīs pretendenti. Uzvarēja firma, kurai ir redzamas saites ar tā brīža iekšlietu ministra Sanda Ģirģena biroja amatpersonām.

Iepirkums pamatots ar valdībā skatītu slepenu IeM informatīvo ziņojumu par drošu tehnoloģisko rīku un risinājumu izmantošanu robežu pārvaldības stiprināšanai un epidemioloģisko risku mazināšanai. Tajā teikts, ka kameras jāpērk steidzami.

Iekšlietu ministrijas Informācijas centra analītiķis Jānis Dreimanis  norāda: “Ziņojumā, ko izskatīja Ministru kabinets (MK), bija aprakstīti dažāda rakstura riski, no kuriem viens bija nopietnais risks par būtisku procesa potenciālu ievilkšanos, ja tiktu piemērota parastā iepirkumu procedūtra, līdz ar ko, MK pieņemot informatīvo ziņojumu, faktiski atbalstīja iepirkuma veikšanai piemērot sarunu procedūru.”

Gan programmas, gan kameru iepirkums sākās ar sludinājumu Informācijas centra mājas lapā. Februārī tajā publicēti paziņojumi par priekšizpēti. Interesenti aicināti piecu dienu laikā iesniegt savus piedāvājumus, cik maksā centra prasībām atbilstoša programma un kameras. Pieteicās trīs.

Pēc mēneša uz sarunu procedūru uzaicinātas tikai tās firmas, kas bija februārī pamanījušas sludinājumus Informācijas centra mājas lapā. Zemākās cenas piedāvāja 2020.gada 20.februārī dibinātā firma “KB open”, kas reģistrēta daudzīvokļu mājā Kaivas ielā. Firmai nav biroja, nav mājas lapas internetā, izziņu dienestos nav pieejams tās telefons.

Līdz šā gada martam tās īpašnieks bija 1995.gadā dzimušais Kārlis Bole, kurš no 2017.gada darbojies ģimenes transporta un nekustamā īpašuma biznesā. Viņš ir bijušā iekšlietu ministra Sanda Ģirģena parlamentārās sekretāres Signes Boles dēls.

“Es varu pateikt to, ka man ir pieaudzis dēls, viņš no 18 gadu vecuma dzīvo atsevišķi, ka viņš nodarbojas ar uzņēmējdarbību. Es viņa privātajās lietās neinteresējos. Es neesmu bijusi iepirkumu komisijā, es nepieņemu lēmumus uz informācijas centra darbiniekiem un priekšniecību.Ja no interešu konflikta likuma izpratnes jūs man jautājat, tad interešu konflikta šajā gadījumā nav,” skaidro Bole.

Bole ir bijusi policijas un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētāja. 2019.gadā viņa sāka strādāt par iekšlietu ministra Sanda Ģirģena biroja vadītāju, vēlāk kļuva par parlamentāro sekretāri. Bijušais ministrs Ģirģens ir priecīgs par konkursa iznākumu, jo uzvarējis lētākais piedāvājums. Viņš pazīst Kārli Boli, taču noliedz, ka būtu viņam palīdzējis tikt pie pasūtījuma.

“Iekšlietu ministrijai ir vienpadsmit iestādes, tostarp Informācijas centrs. Iepirkumus organizē pašas iestādes. Šai iepirkumā dalību nav ņēmis ne iekšlietu ministrs, ne parlamentārais sekretārs, ne kāda cita iekšlietu ministra biroja darbinieks. Šīm amatpersonām nav ne vara, ne ietekme pār iepirkumu procedūru. Man ir zināmi mana biroja darbinieku ģimenes locekļi, tai skaitā pazīstu parlamentārās sekretāres dēlu. Interešu konfliktu nesaskatu,” raidījumam pauž Ģirģens.

Iepirkumu procedūras vidū, kad “KB Open” jau bija saņēmis uzaicinājumu piedalīties sarunās par miljonu darījumiem, uzņēmums mainīja īpašniekus. 8.martā firma no Kārļa Boles pārrakstīta uz Gerdas Gotļevskas vārda.

Arī Gotļevskai ir saistība ar Boļu ģimeni. “Lursoft” dati rāda, ka viņa ir valdes locekle un līdzīpašniece transporta apkopes un iznomāšanas kompānijā “Green Fleet Services”. Te īpašniekos līdz 2019.gadam bijis arī Kārļa Boles tēva brālis un darba devējs firmā “Karlo Transports” Jānis Bole.

Atbildē uz “Nekā personīga” jautājumiem e-pastā, uzņēmuma “KB open” pārstāvji skaidro, ka ir jauns inovatīvs uzņēmums, kam ir līgums ar Latvijā vadošo vairumtirgotāju.

“Kā vairums uzņēmēju Latvijā, neredzam nepieciešamību pēc dārgas biroja telpas un liela administratīvā personāla. Esam godīgi piedalījušies atklātā konkursā, kur, atbilstoši iepirkuma nosacījumiem un kvalifikācijas prasībām, uzvarējām ar zemāko cenu. Esam izpildījuši saistības pret Informācijas centru, kameru tīkls ir nodots un veiksmīgi strādā. Jebkādus interešu konfliktus kategoriski noliedzam,” tā SIA “KB Open”.

Iekšlietu ministrijas Informācijas centra analītiķis Jānis Dreimanis, komentējot, vai nav bail, ka attiecīgā kompānija spēs izpildīt apsolīto, atzina, ka pastāvēja bažas par šīs firmas piemērotību, tobrīd, kad tā uzvarēja, taču iIepirkumu likums mums neļauj noraidīt pretendentu tikai nosacīti bažu dēļ saistībā ar firmas pastāvēšanas ilgumu.

“Nekā personīga”: “Vai uzticēt 2,6 miljonus potenciāli firmai, kurai nav pat sava ofisa, mājas lapas vai kuras telefons nav publiski pieejams. Vai jūsuprāt tas ir Iekšlietu ministrijas informācijas centra cienīgi?”

Iekšlietu ministrijas Informācijas centra analītiķis Jānis Dreimanis: “Es uzskatu, ka mums ir jārīkojas tā likuma ietvaros un rāmī, kā mums paredz rīkoties Iepirkumu likums. Un, lai ko mēs uzskatītu par vienu vai otru kādu pretendentu, es atkārtoju, mēs nevaram subjektīvu apsvērumu dēļ diskvalificēt pretendentu no dalības konkursā,” pauda Dreimanis.

Pēc “Nekā personīga” intereses video novērošanas sistēmas iepirkumam uzmanību pievērusi pagājušajā nedēļā amatā apstiprinātā iekšlietu ministre Marija Golubeva no “Attīstībai/Par”. Viņa valsts sekretāram Dmitrijam Trofimovam uzdevusi veikt dienesta pārbaudi.

Līgumi ar kompāniju “KB open” noslēgti uz četriem gadiem. Vairāki desmiti kameru jau esot uzstādīti.

Foto: Valsts kanceleja