Ģimenes ārsti plāno rudenī atsākt pilna apmēra streiku

Ģimenes ārsti rudenī varētu atsākt pilna apmēra streiku, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide, brīdinot, ka tas pacientiem būtu daudz sāpīgāks kā esošais streiks.

Ģimenes ārstu streiks, kas sākās 3. jūlijā, ir ievilcies. Veide intervijā norādīja, ka ģimenes ārsti turpina streiku, bet pašlaik tajā piedalās tikai 500 ģimenes ārstu, kas ir mazāk kā jūlijā. Sākotnēji streikā piedalījās vairāk nekā 650 mediķu. Viņa uzsvēra, ka daļa ir ne tikai oficiāli pārtraukuši streiku, bet tajā arī vīlušies.

Veide uzsvēra, ka vairums padevies Nacionālā veselības centra spiedienam, kas esot draudējis ģimenes ārstiem, spiežot viņus pārtraukt streiku.

Viņa gan norādīja, ka ģimenes ārsti kopumā nav gatavi padoties un, ja neizdosies panākt vienošanos ar valdību, tad rudenī streiks pilnā apmērā var atjaunoties. “Tā kā rudens ir laiks, kad būs atsākušās hroniskās slimības, tad pacientiem jau lielāka apjoma streiks būs sāpīgāks,” brīdināja Veide.

Kā jau vēstīts, kopš 3. jūlija Latvijas slimnīcās norit brīvprātīga brīdinājuma protesta akcija, kurā mediķi atteikušies strādāt normālo pagarināto darba laiku. Dažas dienas pirms streika izskanēja aicinājums to atlikt līdz 22.jūlijam, taču ģimenes ārsti atteicās. Vēlāk gan mediķi paziņoja, ka turpina akciju, mainot tās formu – turpmāk pieņems līdz 20 pacientiem dienā.

Streika prasības ir palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu ģimenes ārstam 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus (2018., 2019. un 2020. gadā), palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018. gadā, kā arī palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs nākamo gadu laikā.

Tāpat ārsti prasa atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp no jauna atveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu un nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu (e-DNL, e-recepte utt.) ģimenes ārstam obligāti ir jāsāk lietot tikai 12 mēnešus pēc tam, kad asociācija ir saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu pacientu tiesību un datu aizsardzību.

Foto: estableman/https://pixabay.com/en/users/estableman-5508870//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/