Feldmans: Priekšlikumi par PVN likmju grozīšanu vienmēr nāk no valdības

Nav iespējams Saeimai samazināt PVN energoresursiem, apejot valdību, intervijā “Neatkarīgajā” sacīja JKP valdes loceklis Krišjānis Feldmans.

Saeimas opozīcijā strādājošās partijas jau kopš aizvadītā gada septembra centušās panākt, lai Saeima, grozot likumu, samazinātu PVN likmi energoresursiem. Koalīcija līdz šim šos priekšlikumus vienbalsīgi noraidījusi. Konservatīvo valdes loceklis Krišjānis Feldmans skaidro, ka koalīcija šādi balsojusi, jo PVN samazināšana, kas ir fiskāli jutīgs jautājums, nav realizējama, apejot valdību: “Priekšlikumi par PVN likmju grozīšanu vienmēr nāk no valdības, un tur ir jābūt nopietniem aprēķiniem un Finanšu ministrijas akceptam. Mēs visi esam parakstījuši līgumu par fiskālās disciplīnas ievērošanu, un valdībā ir jābūt konsensusam par jebkuriem fiskāliem izdevumiem. Tas, protams, ir politisks dokuments, bet tādi ir, un koalīcijas partijas pie tā pieturas. Opozīcijas partijas šo dokumentu nav parakstījušas, bet, kad lēmējvara iejaucas izpildvaras lietās, to dēvē par parlamentāro negadījumu.”

Savukārt runājot par virzīto ideju par to, lai ALTUM jau ar šī gada pavasari sāktu atbalstīt saules paneļu uzstādīšanu, viņš norādīja, ka vidēji, lai uzstādītu saules paneļu sistēmu, jāmaksā pieci līdz seši tūkstoši eiro.

“Jautājums par šī projekta atmaksāšanos – tas ir atkarīgs no tā, cik mājsaimniecība patērē elektrību, jo ir mājsaimniecības, kas patērē ļoti maz (200 kWh), un ir tādas, kas tērē tūkstoti kilovatstundu. Atpelnīšana saistīta arī ar izvēlēto apkures risinājumu. Ir, kas izvēlējušies siltumsūkni, kas patērē daudz elektrības. Tiem patēriņš ir nenormāls, esmu redzējis elektrības rēķinu par 400 eiro. Ja mājsaimniecībai pie mēreniem tarifiem ir mazais patēriņš, ieguldījumi atmaksāsies 10 gados, ja patēriņš ir lielāks, tas būs stipri ātrāk – piecos gados. Turklāt neizmantoto elektrību var atdot elektropārvades tīklā. Par to gan nemaksā, bet to var bez maksas paņemt atpakaļ no tīkla, kad nav pietiekami daudz saules. Vienīgais, kas jāmaksā, ir pārvades komponente. To nodrošinošus likuma grozījumus Saeima veica 2021. gadā. Un šī programma neinteresēs daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus, kuri patērē maz elektroenerģijas. Tas interesēs mājas ar autonomām apkures sistēmām,” uzsvēra politiķis.

Foto: Saeimas kanceleja