ES valstu līderi apstiprinājuši Igaunijas uzņemšanu eirozonā nākamā gada 1. janvārī

27 Eiropas Savienības (ES) valstu līderi 17. jūnijā apstiprināja Igaunijas uzņemšanu eirozonā nākamā gada 1. janvārī, informē avots ES. Dienu iepriekš Igaunijas uzņemšanu eirozonā apstiprināja arī Eiropas Parlaments.

Eiropas Komisija (EK) jau 12. maijā rekomendēja Igaunijas uzņemšanu eirozonā 2011. gada 1. janvārī.Savukārt 2. jūnijā atbalstu Igaunijas uzņemšanai eirozonā jau paudusi Eiropas Parlamenta (EP) Ekonomikas un monetārā komiteja.

Tādējādi Igaunija kļūs par 17. eirozonas valsti un pirmo Baltijas valsti, kurā tiks ieviests eiro. Tā būs arī piektā no valstīm, kas Savienībai pievienojās 2004. gadā un kas līdz šim pārgājušas uz eiro: 2007.gadā šo valūtu ieviesa Slovēnija, 2008. gadā – Kipra un Malta, 2009. gadā – Slovākija.

Lai pievienotos eirozonai, valstīm ir jāizpilda vairāki kritēriji: jāsaglabā noteiktais valsts parāda un budžeta deficīta līmenis, jākontrolē inflācija, kā arī jāierobežo valūtas kursa svārstības ārvalstu tirgos un procentu likmju izmaiņas.

Sākotnēji Igaunija Eiropas kopējai monetārajai telpai plānoja pievienoties 2007. gadā, taču to aizkavēja augstā inflācija.

Kaut arī Igaunijas ekonomika 2009. gadā piedzīvoja lejupslīdi 15% apmērā, iepriekšējos gados ieturētā konservatīvā fiskālā politika Igaunijas finansēm nodrošināja daudz labāku stāvokli nekā citās Baltijas valstīs un arī vairumā eirozonas valstu. Igaunijas budžeta deficīts 2009. gadā bija 1,7% no iekšzemes kopprodukta, stabili iekļaujoties Māstrihtas kritēriju 3% robežās, bet valdības sektora parāds bija 7,2% apmērā, kas ir zemākais līmenis visā ES.

Avots: www.2v.lv