Epidemioloģe neizpratnē par valdības lēmumu ļaut klātienē strādāt cilvēkiem bez balstvakcīnas: Šie cilvēki nav pasargāti

Epidemioloģe, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore Liliāna Civjāne intervijā “Ir” atzina, ka Latvijas valdības lēmums, kas ļaus klātienē strādāt cilvēkiem, kas ir vakcinēti, taču nav saņēmuši balstvakcīnu pret Covid-19, rada neizpratni.

Kā zināms, 6. janvārī pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, nosakot Covid-19 sertifikātu derīguma termiņu pieaugušajiem iedzīvotājiem. Vakcinētajiem cilvēkiem sertifikāts būs spēkā 9 mēnešus pēc primārās vakcinācijas kursa pabeigšanas ar Vaxzevria, Spikevax, Comirnaty un 5 mēnešus pēc Janssen vakcīnas saņemšanas. Pēc šī termiņa, saskaņā ar zinātniskajiem pētījumiem, lai saglabātu organisma aizsardzību pret vīrusu un novērstu riskus smagas slimības gaitai, vajadzīga balstvakcinācija. Covid-19 vakcinācijas sertifikāts būs derīgs uzreiz pēc balstvakcinācijas veikšanas. Vienlaikus norādīts, ka Covid-19 sertifikāta termiņš neietekmēs nodarbinātību, kas nozīmē, ka cilvēkus, kuri nebūs saņēmuši balstvakcīnu, atlaist nevarēs.

“Mani ļoti satrauc tas, ka nesaprotam atšķirību starp “vakcinēts” un “pasargāts”. Cilvēks, kas ir vakcinēts, bet nav saņēmis balstvakcīnu, nav pasargāts!” intervijā žurnālam norādīja eksperte.

Viņas ieskatā, politiķi “mēģina spēlēties ar antivakseriem, lai tikai nebūtu protesti, lai tikai nespļautu virsū”: “Šobrīd saka – ierobežojumi tiks pagarināti. Kādi ierobežojumi? Mums nemaz nav tādu īstu ierobežojumu.”

Kā atzīmējusi Civjāne, arī no omikrona varianta iespējams tā dēvētais garais Covid-19, kas skar visas organisma sistēmas: “Tāpat kā delta variants, tas rada multisistēmu iekaisuma sindromu bērniem un rada dažādas veselības problēmas pārslimojušiem pieaugušajiem. Gribu uzsvērt – arī tie, kuri slimo viegli, līdz pat 50% gadījumu izjūt ilgstošas slimības sekas jeb tā saukto garo Covid-19.”