Eksportētājiem pieaug debitoru skaits

Latvijas eksportētāji aizvien biežāk saskaras ar to, ka starptautiskie partneri kavē rēķinu apmaksu. Tieši tāpēc pieaug to uzņēmumu skaits, kas ir spiesti vērsties pēc palīdzības pie parāda piedziņas kompānijas, liecina Intrum Justitia novērojumi.

Parādu piedziņas kompānijai Intrum Justitia 2009. gadā, salīdzinot ar 2008. gadu, lietu skaits par eksperta darījumiem pieaudzis par 37%. Starptautisko partneru parāda piedziņas lietu vidējā summa 2008. gadā bija LVL 7 470, taču pagājušā gadā tie bija LVL 5546, kas ir par 35% mazāk nekā 2008. gadā.

Parāda lietu skaits pieaug, bet samazinās vidējā summa. „Tas izskaidrojams ar to, ka ir samazinājies eksporta darījumu apjoms un uzņēmumi uz pēcapmaksas noteikumiem dod mazāk preces vai sniedz mazāk pakalpojumus. Tai pašā laikā kopējais ārzemju parādnieku skaits, kas ir parādā Latvijas uzņēmumiem, ir palielinājies, jo ekonomiskā krīze ir skārusi arī citas valstis, saka Intrum Justitia direktore Agnese Priedīte.

Salīdzinot 2008. un 2009. gada radītājus, ir novērots, ka pagājušajā gadā samazinājies lietu vidējais vecums dienās. 2008. gadā eksportētāji pie parāda piedziņas kompānijas vērsās ar vidēji 382 dienu vecu lietu, savukārt 2009. gadā lieta pie parāda piedziņas kompānijas nonāca pēc 335 dienām.

„Kreditori pašlaik atrodas finansiāli grūtā situācijā un tāpēc vēlas, lai parādu piedziņa tiktu veikta pēc iespējas ātrāk, kas savukārt būtiski uzlabo naudas atgūšanas ātrumu. Vēršoties pēc palīdzības pēc iespējas agrāk, naudas atgūšanas iespēja ir lielāka nekā gadījumos, kad to dara pēc ilgāka laika posma. 335 dienas ir ļoti ilgs laika periods. Tas parāda, ka Latvijas uzņēmēji, pārāk ilgi cenšas panākt parāda samaksu saviem spēkiem, ko viņi nekad nedarītu, ja parādā būtu cits Latvijas uzņēmums.” saka Agnese Priedīte, parādu piedziņas kompānijas Intrum Justitia direktore.

2009. gadā Latvijas uzņēmumi parāda piedziņas kompānijā Intrum Justitia ir iesnieguši lietas pret Lietuvas, Igaunijas, Vācijas, Zviedrijas un Itālijas uzņēmumiem.

„Ar klientu maksājumu kavējumiem šobrīd regulāri sastopas gandrīz visi uzņēmēji, bet visbiežāk tie, kuri regulāri nepārbauda savus klientus. Ir svarīgi sekot sadarbības partneru svarīgākiem notikumiem, jo, iespējams, esošajam vai potenciālajām klientam jau ir iesniegts maksātnespējas pieteikums. Jāpiebilst, ka Eiropas kompānijas, kurām ir pircēji Baltijas valstīs, šādu risku pārbaudes piemēro sen un regulāri. Lai izvairītos no šādām situācijām un negodīgiem klientiem, pirms līguma slēgšanas nepieciešams rūpīgi pārbaudīt viņu darbības vēsturi – iedziļināties visā pieejamajā informācijā par uzņēmumu un tā amatpersonām, tai skaitā kredītmenedžmenta uzņēmumu publiskotajos nemaksātāju sarakstos,” iesaka parādu piedziņas kompānijas Intrum Justitia direktore.

Autors: BNA Latvia