Eksperts: Energoresursu cenu kāpums atstās ietekmi arī uz pārtikas cenām

Energoresursu cenu kāpums nenoliedzami atstās ietekmi uz pārtikas cenām. Samazinātais PVN būtu ļoti būtisks atspaids patērētājiem, taču pārsteidz valdības neizpratne, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

“Mūs pārsteidz neizpratne no valdības puses par pārtikas pieejamību, jo nenoliedzami energoresursu cenu kāpums atstās ietekmi uz [pārtikas] cenām. Eksperti lēš, ka cenu kāpums būs vismaz līdz 20%, samazinātais PVN būtu ļoti būtisks atspaids patērētājiem,” atzina Lazdiņš.

Savukārt runājot par ražu, viņš norādīja, ka šogad graudaugu ražas bija par 30% mazākas, nekā plānots: “Šogad karstums izkaltēja laukaugus, toskait dārzeņus, pēc tam bija lietavas, kas neļāva novākt dārzeņus. Ietekmi tas atstāja – graudagiem bija par 30% mazāka raža par to, kas bija plānota un kas ļautu uzkrāt rezerves nākošo plānošanas periodu izaicinājumiem.”

“Apdrošināšana [lauksaimniecības nozarē] katru gadu pieaug. Latvijā šobrīd apdrošināti ap 350 – 400 tūkstoši hektāru, kas ir 30% no kopējās platības, līdz ar to vēl ir daudz darāmā,” piebilda “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs.

Vienlaikus viņš pauda cerību, ka valsts turpinās atbalstīt apdrošināšanas prēmiju zaudējumu daļējai segšanai. “Jo ir runas aizkulisēs par to, ka likmes samazinās. Bet mēs šobrīd neredzam pamatojumu tam, jo klimatiskie riski ir jāmazina un šis ir viens no veidiem, kā to darīt,” sacīja Lazdiņš.