Eksperti norāda, ka dzīvokļa iegādei jaunajā projektā Latvijā pietiek ar vidējo algu

Pretēji daudzu uzskatam, ka jauna dzīves telpa ir pieejama tikai cilvēkiem ar augstiem ienākumiem, šī sapņa īstenošanai pietiek arī ar vidējo algu, atklāts informatīvajā vebinārā “Cik jāpelna, lai varētu iegādāties dzīvokli jaunajā projektā?”.

Sabiedrībā dažkārt valda uzskats, ka atļauties mājokli jaunajā projektā var tikai cilvēki ar vidēji augstiem un augstiem ienākumiem, īpaši laikā, kad vidējā alga Latvijā joprojām ir viszemākā Baltijā (ap 1280 eiro bruto), savukārt nekustamo īpašumu cenas dažādu faktoru ietekmē strauji kāpj (2021. gadā mājokļu cenas pieaugušas par vidēji 10–20%, turklāt cenu kāpums tiek prognozēts arī šogad).

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags skaidro, ka mājokļu cenu veido virkne komponentu – zemes iegāde, projektēšana un būvniecība, apdare un gudrie risinājumi, teritorija un labiekārtojums, papildu prasības no paašvaldības, piemēram, piebraucamo ielu infrastruktūras izveide. Zemes iegādes izmaksu pieaugums Rīgā 2021. gadā bija 20–25%, savukārt būvniecības izmaksas augušas par 12% (atsevišķiem attīstītājiem kā, piemēram, Bonava Latvija izmaksas palielinājušās pat par 20%). Ja projekta realizācijas ietvaros jābūvē arī publiskā infrastruktūra, piemēram, ielas, dzīvokļu gala cena pieaug vēl par 5-10%. Tādējādi salīdzinājumā ar 2019. gadu dzīvoklis jaunajā projektā pieejamajā segmentā šobrīd ir par vismaz 500 eiro kvadrātmetrā jeb par 30% dārgāks, tomēr pretēji daudzu iedzīvotāju bažām tas nav neaizsniedzams sapnis arī ģimenei ar vidējiem ienākumiem.

“Bonava Latvija” pārdošanas un mārketinga vadītājs Kaspars Ekša stāsta: “Nevarētu apgalvot, ka visi, kuri dzīvo jaunajos projektos, ir tikai lielo algu pelnītāji. Kā rāda mūsu pieredze, dzīvokļus jaunajos projektos visbiežāk izvēlas jaunie speciālisti – jauni profesionāļi līdz 35 gadu vecumam – un jaunās ģimenes ar un bez bērniem, kurās abi pieaugušie strādā un saņem pastāvīgus ienākumus.”

Vienlaikus vēl pavisam nesen Pērkam.lv konsultants Andris Bērziņš atzina, ka nekustamo īpašumu pircēji ir kļuvuši daudz prasīgāki, kas ir samazinājies pieprasījums atsevišķos mājokļu segmentos.

“Šo gadu laikā ir novērojamas vairākas tendences, tai skaitā redzams, ka cilvēki ļoti apdomīgi izvēlas savu mājokli. Prakse rāda, ka cilvēki daudz biežāk pieprasa plašākus mājokļus ar piemājas teritoriju. Nozīmīgi faktori ir arī tie, vai īpašumam ir ērta piekļūšana, vai tuvumā ir pieejams sabiedriskais transports, cik tālu ir izglītības iestādes un kāds ir piedāvājums ārpus īpašuma sienām,” sacīja A. Bērziņš.

Tas, protams, atsaucoties arī uz tiem, kas vēlas savus īpašumus pārdot. “Visticamāk, grūtāk to būs izdarīt cilvēkiem, kuru īpašums atrodas neizdevīgā vietā, ir remontējams vai ar kuriem saistīti citi aspekti, ko pircējs pats nevar ietekmēt,” pauda Pērkam.lv konsultants.

Pērkam.lv piedāvā ātru un ērtu servisu, kas pērk dzīvokļus, mājas, zemi un mežus, piedāvājot tūlītēju samaksu. Šis serviss ir lieliska iespēja, ja nevēlies ilgi gaidīt uz pircējiem vai maksāt starpniecības procentus mākleriem.

Pērkam.lv piedāvā iegādāties īpašumu, vienojoties par tā godīgu pārdošanas cenu un neliekot ilgi gaidīt uz darījuma noformēšanu, kā arī ļaujot izvairīties no problēmām, kas saistītas ar kādas puses negodprātīgu rīcību – visi darījumi tiek realizēti tikai ar zvērināta notāra palīdzību un reģistrēti Zemesgrāmatā. Tāpat Pērkam.lv arī iegādājas īpašumus ar apgrūtinājumiem un piedāvā nomaksāt jūsu hipotekāro kredītu.

Papildus informācija >>> https://pieteikums.lv/perkam

Publicitātes materiāls