Eksperte: Kaimiņvalstīs augļiem un dārzeņiem cenas ir zemākas nekā Latvijā

Lai arī līdz ar samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes ieviešanu Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem cenas šiem produktiem ir mazinājušās, tās joprojām ir augstākas nekā kaimiņvalstīs, secinājis Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs.

Intervijā Latvijas Radio Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe norādīja, ka Latvijas lielākie ražotāji, kas piegādā svaigos augļus, dārzeņus un ogas Latvijas lielveikaliem, janvārī cenu nav palielinājuši un kopumā produktiem redzams cenu samazinājums – dažām produktu grupām tas ir lielāks, citām mazāks.

Vienlaikus viņa norādīja, ka pazeminātā PVN likmes pirmajā mēnesī neesot iespējams formulēt secinājumu par to, vai ir panākts cerētais mērķis.

Ja skatoties uz Baltijas tirgu kopumā, redzams, ka Lietuvā un Igaunijā gandrīz visiem augļiem un dārzeņiem cenas ir zemākas nekā Latvijā. “Viņiem palikusi lielā PVN likme – 21%, mums – 5%. Mums cenas lielākas,” norāda eksperte.

Eksperte gan skaidro, ka tam ir pamatots iemesls – Lietuvā daudzi produkti izaug lētāk nekā pie mums, savukārt Igaunijā esot sliktākas kvalitātes produkti

Tāpat būtiska nozīme šajā salīdzinājumā ir lielāka konkurence tirdzniecībā kaimiņvalstīs.

Kā zināms, no 1. janvāra spēkā stājusies pazeminātās pievienotās vērtības nodokļa likmes ieviešana svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem.

Grozījumi paredz ieviest pievienotās vērtības nodokļa samazināto 5 procentu likmi Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām, dārzeņiem un kartupeļiem, tostarp mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem un fasētiem, bet ne termiski vai kā citādi apstrādātiem, piemēram, saldētiem, sālītiem, kaltētiem.

PVN samazinātā 5 procentu likme svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem būs spēkā līdz 2020.gada 31.decembrim.

Foto: Pixabay