EK noraida Krievijas sūdzības par Latvijas zivju produktu kvalitāti

Eiropas Komisija (EK) noraidījusi Krievijas paziņojumu par Latvijas zivju produktu neatbilstību prasībām, norādot, ka viņu rīcībā nav informācija, kas apstiprinātu Latvijas un Igaunijas zivju konservu apšaubāmo kvalitāti.

Maija beigās, atsaucoties uz aizdomām par zivju konservu, tai skaitā šprotu, apšaubāmo kvalitāti un veselībai bīstamās produkcijas ražošanu, veiktas pārbaudes vairākos Latvijas un Igaunijas zivju pārstrādes uzņēmumos.

Pēc veiktajām pārbaudēm, secināts, ka produkcijas drošības sistēmas kontrole nav efektīva, līdz ar Krievija paziņojusi, ka ieviesīs zivju un zivju produktu importa aizliegumu.

Komentējot Krievijas Federālā veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienesta “Rosseļhoznadzor” pārstāvja Ivana Ponomarjova izteikumus, ka pastāv liela iespēja, ka Krievija tuvākajā laikā varētu aizliegt zivju un zivju produktu ievešanu no Latvijas un Igaunijas, EK norāda, ka viņu rīcībā šādas informācijas nav un atkarībā no sekojošajiem notikumiem komentāri vēl sekos.

Neizpratni raisa arī citi apstākļi, kā pagājušajā nedēļā paziņoja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis, kontroles līmenis Latvijas zivju konservu ražošanas uzņēmumos ir pietiekami labā līmenī, pieļaujot, ka pārbaužu rezultātu, visticamāk, ietekmēja ģeopolitiskā situācija.

“Zināmu ietekmi uz pārbaužu rezultātu atstāja pašreizējās Krievijas un ES savstarpējās attiecības, par ko liecina arī Krievijas lēmums uz ES sankcijām reaģēt ar pārtikas embargo,” uzskata Zavadskis.

Viņš norādīja, ka vienlaicīgi ar Krievijas uzraugiem trīs lielākos Latvijas zivju rūpniecības uzņēmumus pārbaudīja arī ASV kolēģi, kuri nepiekrita Krievijas kritikai.

Jau vēstīts, ka 24. aprīlī “Rosseļhoznadzor” apturējis Latvijā ražoto šprotu nonākšanu tirdzniecībā pēc tam, kad produkcijā atklāts pārāk augsts benzopirēna līmenis.

Kā zināms, Krievijas tirgus ir galvenais Latvijas zivju konservu ražotājiem. Savukārt pērn Latvija no dažādām Eiropas valstīm ir saņēmusi kopumā 12 brīdinājumus, kuros teikts, ka Latvijā ir ļoti augsts kaitīgo vielu skaits šprotēs.