Eiropadome piešķir finansējumu enerģētikai un papildus līdzekļus Austrumeiropai

Eiropas Savienības (ES) līderi 19. martā vēlu vakarā panākuši vienošanos par papildu finansējuma piešķiršanu ES enerģētikas sektoram. Arī Latvija varēs pretendēt uz daļu finansējuma valsts elektrotīklu modernizācijai. Enerģētikas nozarei 2009. un 2010.gadā tiks piešķirti 3,5 miljardi eiro, no kuriem lielākā daļa būs paredzēta Eiropas energotīklu starpsavienojumu izveidei. Prioritāro Eiropas starpsavienojumu vidū iekļauts arī Baltijas un Zviedrijas energotīklu starpsavienojums un Baltijas valstu iekšējo tirgu pārvades sistēmu nostiprināšana. Šiem mērķiem ES varētu atvēlēt 175 miljonus eiro.

Latvija vairākus miljonus latu no šīs summas varētu izmantot valsts rietumdaļas elektrotīklu modernizācijai. ES finansējumu Latvija gatava izmantot tā dēvētā Rīgas loka izveidē, kas savienotu Rīgas TEC1 ar Imantu, kā arī augstpsprieguma tīkla izbūvē posmā Grobiņa – Liepāja.

Vienošanās par enerģētikas finansējumu Eiropadomē panākta tikai ar piebildi, ka stingri tiks ievērota Vācijas prasība finansējumu izmantot tikai divus gadus. Visa neapgūtā nauda pēc 2010.gada enerģētikas projektiem vairs nebūs izmantojama. Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu izskatījies ļoti atvieglots ES līderu panākto kompromisa vienošanos, raksta portāls EUobserver.com. Iepriekš pret papildus finansējuma piešķiršanu enerģētikai bija iebildušas tā dēvētās ES donuru valstis, it īpaši Vācija.

Svarīgi, ka 20. martā dalībvalstu līderi atbalstīja ierosinājumu dubultot Austrumeiropas valstīm pieejamās kredītlīnijas apjomu līdz 50 miljardiem eiro, tādējādi paužot atbalstu reģionam cīņā ar globālās ekonomikas krīzes negatīvajām sekām. Diplomāti norādīja, ka ES dalībvalstu līderi vienošanos panākuši Briselē notiekošajā divu dienu samitā, kas paredzēts koordinētu pasākumu izveidošanai, lai apkarotu globālo ekonomikas un finanšu krīzi. ES jau pagājušā gada decembrī aizdevumu apjomu, kas paredzēts ārpus eirozonas esošajām bloka valstīm, palielināja līdz 25 miljardiem eiro. Līdz šim līdzekļus no šā fonda ir saņēmušas Ungārija un Latvija – attiecīgi 6,5 miljardu eiro un 3,1 miljarda eiro apmērā.

Avots: www.2v.lv