Dūklavs aicina pārtikas mazumtirdzniecības veikalu ķēdes kļūt lojālākām pret Latvijā ražoto pārtiku

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs ticies ar Latvijas lielo pārtikas mazumtirdzniecības veikalu ķēžu vadību, lai spriestu par iespējām palielināt Latvijā ražotās piena produkcijas pārdošanas apjomus vietējā tirgū, kas ir viens no veidiem, kā uzlabot situāciju piena ražošanas nozarē.

Kā ziņots, 21. jūnijā Zemkopības ministrija valdību informēja par sarežģīto situāciju piena ražošanas nozarē Latvijā saistībā ar nelabvēlīgiem tirgus apstākļiem pēc 2014. gada 7. augusta, kad spēkā stājās spēkā Krievijas lēmums par aizliegumu importēt noteiktus lauksaimniecības un pārtikas produktus no ES.

“Piena nozarei kritiskajā situācijā ir jāizmanto visi iespējamie līdzekļi, lai Latvijā ražotie piena produkti pēc iespējas vairāk būtu pieejami pircējiem mūsu veikalos. Diemžēl ne vienmēr mūsu pārtikas veikalos Latvijā ražotā piena produkcija ir pieejama nepieciešamajā daudzumā. Es aicinu Latvijas lielās pārtikas mazumtirdzniecības veikalu ķēdes pagriezties vairāk ar seju pret mūsu ražotājiem un kļūt tikpat lojāliem pret savas valsts ražojumiem, kā tas ir novērojams mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā,” sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Zemkopības ministram Jānim Dūklavam un piena ražotāju un pārstrādes uzņēmumu nevalstisko organizāciju pārstāvjiem tiekoties ar Latvijas lielo pārtikas mazumtirdzniecības veikalu ķēžu vadību, izskanēja vairāki priekšlikumi par aktivitātēm, kuras īstenojot ir iespējams palielināt Latvijā ražoto piena produktu realizācijas apjomus vietēja tirgū.

Viens no ierosinājumiem ir ierīkot lielveikalos īpašus plauktus pircējiem labi pamanāmās un ērti pieejamās vietās, kuros būtu tikai Latvijā ražotie piena produkti. Tāpat būtu vēlams piena produktu plauktos nodalīt tos piena produktus, kuriem pievienoti augu tauki. Pārtikas mazumtirdzniecības veikalu ķēžu vadība apliecināja, ka ir gatavi arī turpmāk aktīvi iesaistīties dažādās kampaņās, kas popularizētu tieši Latvijā ražoto piena un citu pārtikas produkciju, organizējot Latvijas preču atpazīšanas sekmēšanas kampaņas u.tml., tajā skaitā popularizējot arī nacionālo pārtikas kvalitātes shēmu “Zaļā karotīte” un “Bordo karotīte” produktus.

Piena ražotāji un pārstrādātāji rosināja Latvijas pārtikas mazumtirdzniecības veikalu ķēdēm dažādas atlaižu akcijas rīkot tikai Latvijā ražotajiem piena produktiem. Tāpat pārtikas mazumtirdzniecības ķēdēm veikalos vajadzētu ierīkot reģionālos plauktus, kuros būtu pieejama tikai konkrētajā reģionā ražotā pārtika, kas dotu iespēju savu produkciju lielveikalos realizēt arī mazajiem ražotājiem. Piemēram, ja lielveikals atrodas Madonā, tad tajā ir speciāli plaukti ar pārtikas precēm, kas ražotas Madonā un Madonas novadā.

Piena ražotāji un pārstrādātāji aicināti uzlabot ne tikai dialogu ar tirgotājiem par piena produktu cenām un pārdošanas apjomiem, bet arī par pārstrādātāju un tirgotāju sistemātisku iesaisti dažādās sabiedrību izglītojošās kampaņās, kas veicinātu vietējo piena un citu pārtikas produktu patēriņa pieaugumu. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs arī turpmāk tiksies ar piena ražotājiem, pārstrādātājiem un tirgotājiem, lai meklētu risinājumus situācijas uzlabošanai piena nozarē.

Foto:Unplash/https://pixabay.com/en/users/Unsplash-242387//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/