Drīzumā Latvijā varētu notikt darba tirgus «uzsilšana»

Latvijā uzņēmēji optimistiskāk noskaņoti par jaunu darbavietu radīšanu nekā pagājušā gada nogalē, liecina «Citadele Index» pētījuma dati. Eksportējošie uzņēmēji biežāk nekā kopumā uzņēmēji norāda, ka plāno palielināt darbinieku skaitu.

Bankas «Citadele» korporatīvo komunikāciju vadītāja Baiba Ābelniece informē, ka šobrīd Latvijā uzņēmēji darbinieku skaitu uzņēmumā vērtē piesardzīgi optimistiski, pēdējā ceturkšņa laikā indeksa skalai optimisma līmenī nedaudz pieaugot (līdz 50,46 punktiem). Indeksa vērtība, kas pārsniedz 50 punktus, liecina par uzņēmēju optimismu, savukārt par uzņēmēju pesimismu var runāt, ja indekss nesasniedz 50 punktu robežu.

Salīdzinot eksportējošos un neeksportējošos uzņēmumus, eksportējošie ir optimistiskāk noskaņoti attiecībā uz jaunu darbavietu radīšanu, raksta Apollo.lv.

Eksportējošo uzņēmumu vadītāji šā gada pirmajā ceturksnī biežāk nekā pagājušā gada ceturtajā ceturksnī atzinuši, ka plāno tuvākajo sešu mēnešu laikā palielināt darbinieku skaitu savā uzņēmumā (attiecīgi 50,61 un 52,67 punkti). Savukārt uz jautājumu, vai pēdējā pusgada laikā ir bijusi vajadzība palielināt darbinieku skaitu, eksportējošie uzņēmēji biežāk apstiprinoši norādīja pērn gada nogalē, nekā šogad pavasarī (52,51 un 51,17 punkti).

Kā norāda bankas «Citadele» ekonomists Zigurds Vaikulis, saskaņā ar «Citadele Index» rādījumiem uzņēmēji jau gandrīz trīs gadus no vietas palielina darbinieku skaitu savos uzņēmumos, kā rezultātā valstī darba meklētāju īpatsvars ir sarucis zem 12% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, salīdzinot ar bezdarbu virs 20% nesenās krīzes dziļākajā punktā.

«Darba meklētāju skaits Latvijā vairs nav tālu no līmeņiem, pie kuriem var runāt par darba tirgus «uzsilšanu». Ekonomikai turpinot augt, uzņēmējiem nākotnē kļūs arvien sarežģītāk atrast darbiniekus ar nepieciešamo kvalifikāciju, kas visdrīzāk izpaudīsies straujākā algu pieaugumā nākotnē,» uzskata Vaikulis.

Uzņēmums Aconē SIA «Dižozols Plus» nodarbojas ar mēbeļu detaļu ražošanu, savu produkciju eksportējot uz Dāniju, Zviedriju, Norvēģiju, Ameriku un Angliju. Pēdējā pusgada laikā uzņēmumā radītas 17 jaunas darba vietas, palielinot darbinieku skaitu no 80 līdz 97. Un tas turpina meklēt jaunus darbiniekus, jo pēdējā pusgada laikā uzņēmumam izdevies piesaistīt vairākus jaunus klientus, līdz ar to nepieciešams izgatavot vairāk jaunu izstrādājumu.

SIA «Dižozols Plus» vadītājs Gatis Rudzītis par nepieciešamību palielināt darbinieku skaitu savā uzņēmumā stāsta: «Eksporta apjomi palielinās, un arī šobrīd meklējam jaunus cilvēkus, lai varētu nodrošināt vēl lielāku apgrozījuma kāpumu, kurš jau 2013.gadā pieauga par 36%, salīdzinot ar 2012.gadu. Pirms pieciem gadiem, kad sākām uzņēmējdarbību, kopumā bijām 10 speciālisti. Visiem jau bija pieredze, strādājot kokapstrādē iepriekš. Arī tagad meklējam meistarus ar pieredzi, bet nereti ir situācijas, kad pieņemam darbiniekus, kuriem nepieciešamas apmācības un prakse, lai varētu sākt pilnvērtīgi strādāt. Jaunus darbiniekus atrodam gan ar sludinājumu, gan ar Nodarbinātības valsts aģentūras atbalstu.»