Dombrovskis: Valsts par «Citadeles» pārdošanu var saņems mazāk par 74 miljoniem

Visticamāk valsts par bankas «Citadele» akcijām gada beigās saņems mazāk par gaidītajiem 74 miljoniem eiro, tā šodien intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” norādīja bijušais ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis.

Bijušas ekonomikas ministrs atzīst, ka bankas akciju gala cenu ietekmēs bankas kapitāla lielums un bankas kredītporfeļa kvalitāte gada beigās. Un, visticamāk, rezultāts būs negatīvs un valsts saņems mazāk par 74 miljoniem eiro.

Valdības un atbildīgo ministru uzdevums ir atskaitīties par bankas pārdošanu un atslepenot visus dokumentus, kas saistīti ar bankas pārdošanu, norādīja Dombrovskis, atzīstot, ka sabiedrībā tiek pārmests, ka bankas “Citadele” pārdošana noritējusi lielā slepenībā, kas tajā brīdī bijusi pamatota.

Uz jautājumu, vai ir atzīstamas kādas kļūdas saistībā ar līgumu, Dombrovskis norāda, ka lielāka kļūda esot tā, ka darījums ticis atlikts līdz pēdējām brīdim, taču kopumā bankas akciju pārdošanas līguma sagatavošana un investoru izraudzīšanās vērtējama kā profesionāla.

Dombrovskis norāda, ka bankas pārdošana organizēta novēloti un būtu lielākas priekšrocības nosakot cenu, ja būtu bijis vairāk laika organizēt jaunu procesu. Taču, ņemot vērā, ka atkāpšanās ceļa nebija, investori varēja piedāvāt sev izdevīgāko cenu. Tieši tāpēc vienīgais veids, kā ietekmēt cenu,bija pretendentu konkurences paturēšana.

“Šādi mēs arī organizējām visu procesu, mēģinot nodrošināt maksimālu iespēju no pircēju puses, tai skaitā ģeopolitiskās puses. Šī konstrukcija faktiski tika izjaukta 31.jūlijā, kad valdība pieņēma lēmumu sākt ekskluzīvas sarunas ar vienu konkrētu investoru.”, norāda Dombrovskis.

Dombrovskis atklāj, ka starp starp potenciālajiem “Citadeles” pircējiem bija arī “S.P.I. Group” un Maskavas “Expobank”, taču valdības balsojumu par labu ASV investoram noteicis ģeopolitiskais aspekts.

Kā jau vēstīts, vakar, 5. novembrī,VAS „Privatizācijas aģentūra” (PA) valdes locekļi Vladimirs Loginovs un Ģirts Freibergs un Tims Kolinss, “Ripplewood Advisors LLC” izpilddirektors un dibinātājs, ir parakstījuši līgumu par bankas “Citadele” 75% akciju pārdošanu divpadsmit starptautisku investoru grupai un “Ripplewood” par 74 miljoniem eiro. Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) savā īpašumā saglabās 25% kapitāldaļu.

Darījuma nosacījumi paredz, ka investori un ERAB palielinās bankas kapitālu par 10 miljoniem eiro. Darījums noslēgsies 2015. gada 1. ceturksnī, kad tiks saņemts atbilstošu uzraudzības iestāžu apstiprinājums. Pārdošanas cena var mainīties atkarībā no bankas darbības rādītājiem līdz 2014. gada beigām, salīdzinot ar plānotajiem rādītājiem. Tāpēc galīgā cena tiks noteikta 2015. gada 1. ceturksnī. Visi ieguvumi no iespējamās cenas korekcijas tiks ieguldīti bankas kapitālā. Pēc darījuma noslēgšanas “Ripplewood” piederēs 22,4% akciju, bet pārējiem investoriem 52,6% bankas akciju.