Dombrava: TUA liberalizācija apdraud Latvijas drošību un ir pretrunā ar valsts interesēm

Termiņuzturēšanās atļauju (TUA) liberalizācija apdraud valsts drošība un deputāti, kas iesaka atvieglot atļauju iegūšanu rīkojas pret mūsu valsts interesēm, otrdien intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Nacionālās Apvienības deputāts Jānis Dombrava.

Dombrava atzīst, ka pēdējā laikā bijuši signāli gan no Drošības policijas (DP) par to, TUA iesniegšana rada būtisku apdraudējumu nacionālajai drošībai, gan no Aizsardzības ministrijas, gan Valsts kontroles (VK), pēc kuras atzinuma secināts, kā TUA iesniegšana sistēma pēc būtības ir defektīva un apdraud valsts drošību.

“Mēs redzam karu Eiropā un ikviens šo valstu piederīgais, izmantojot šo sistēmu, var iekļūt Latvijā. Mēs saskatām šeit būtiskus apdraudējumus mūsu valsts drošībai,” sacīja Dombrava, norādot, ka diskusijas par TUA aktualizētas arī ASV un Austrālijā.

Deputāts norāda, ka vislabākais variants būtu aizvērt TUA pavisam, taču starpposms varētu būt priekšlikumi, kā noteikt kārtību TUA izsniegšanai.

“Deputāti, kas iesnieguši priekšlikumus liberalizēt TUA ir bezatbildīgi un rīkojas pret mūsu valsts interesēm. Iesniegt priekšlikumu, ka iegādājoties trīs īpašumus piecdesmit tūkstošu vērtībā var saņemt TUA, kura kopējai vērtībai ir jāsasniedz astoņus tūkstošus eiro ir vienkārši kaitnieciska rīcībā, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un aizsardzības institūciju apdraudējumus,” sacīja deputāts.

Pašlaik TUA ierobežojošie grozījumi Saeimā virzās visai lēni. Šodien par tiem bija paredzēts lemt attiecīgajā Saeimas komisijā, tomēr, lai būtu iespējams par grozījumiem priekšlikumus iesniegt ilgākā termiņā, lemšana atlikta uz aprīļa beigām.

Jau vēstīts, ka TUA, kas dod tiesības ārvalstniekam uzturēties Latvijas Republikā noteiktu laiku, investīciju sliekšņa pazemināšana ir kļuvusi par sāpīgu jautājumu lielākai daļai Latvijas iedzīvotāju. Valdība no vienas puses mierina iedzīvotājus ar to, ka Latvijas drošība ir galvenā prioritāte, bet atsevišķi deputāti virza grozījumus Saeimā, kas paredz TUA iegūšanai nepieciešamā investīciju apjoma samazināšanu, kas samērā skaidri apdraud Latvijas drošību.