Deputāti aicina veselības budžeta pieaugumu izmantot onkoloģijas pacientu ārstniecībai

Onkoloģijas joma Latvijā piedzīvo atlabšanu – ir ieviesta “zaļā koridora” sistēma un vairāku diagnožu pacientiem jau šogad būs pieejami jauni un inovatīvi valsts apmaksāti medikamenti. Taču problēmu un darāmā joprojām ir ļoti daudz un atbildīgie dienesti nedrīkst atslābt, uzsver Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks.

“Laikā, kad pacientiem Lietuvā un Igaunijā ir pieejami aptuveni 15 inovatīvie medikamenti, Latvijā tie līdz šim bija tikai divi. Šāda situācija nav pieņemama. Šogad ir pavērsiena punkts, kad onkoloģijā varam runāt par kvalitatīvi jaunu pieeju – to šodien atzina gan mediķi, gan pacientu organizāciju pārstāvji,” norāda R.Ražuks.

Veselības nozares finansējuma pieaugums šogad ļaus no valsts līdzekļiem apmaksāt vairākus jaunus un inovatīvus medikamentus. Medikamenti prostatas, krūts un neiroendokrīnā audzēja ārstēšanai jau iekļauti valsts kompensējamo zāļu sarakstā, bet par medikamentu nodrošināšanu vēl piecās diagnožu grupās patlaban norisinās līguma slēgšanas procedūra vai sarunas ar ražotājiem, deputātiem skaidroja Nacionālā veselības dienesta pārstāvji.

Inovatīvo medikamentu nodrošināšanai šogad paredzēti pieci miljoni eiro. Ierēdņu prognozētais pacientu skaits, kuru ārstēšanai būs pieejami jaunie medikamenti, gan ir nereālistiski zems, apakškomisijas sēdē atzina onkologi un pacientu organizāciju pārstāvji. Viņi uzsvēra, ka ārstēšana ar jaunajiem medikamentiem būtu nepieciešama vairākas reizes lielākam cilvēku skaitam.

“Šis būs būtisks izaicinājums veselības nozares plānotājiem – kā nodrošināt vienlīdzīgu attieksmi un nepieļaut kvotu veidošanos, lai palīdzība nebūtu jāatsaka cilvēkam, ja viņš ir simtu pirmais, bet zāles plānots apmaksāt simt cilvēkiem,” uzsver apakškomisijas vadītājs.

Savukārt pacientu organizāciju pārstāvji aicināja nepieļaut lieku birokrātiju un kavēšanos ar zāļu kursa nozīmēšanu, jo daudziem pacientiem pēc iespējas ātrāka piekļuve medikamentiem ir dzīvības un nāves jautājums.

Pat ja patlaban tam nav atvēlēti līdzekļi, Latvijā politikas plānotājiem ir jāsper solis tālāk un jādomā, kā ieviest personalizētu ārstniecību, tā padarot procesu daudz efektīvāku. Mums pacientiem, tuviniekiem un sabiedrībai ar darbu ir jāpierāda, ka Latvijā onkoloģijas joma nav atpalikusi, aicina R.Ražuks.

Apakškomisijas deputāti vienojās turpināt uzraudzīt situācijas attīstību, onkoloģijas jautājumiem veltot vismaz vienu sēdi ceturksnī. Kā atsevišķu jautājumu plānots skatīt augstās inovatīvo medikamentu kursa izmaksas, kas sasniedz vairākus desmitus tūkstošus eiro, un iespējas tās samazināt.

Foto: Pixabay