Dāvana absolventam: ko dāvināt, lai veicinātu jaunieša finansiālo labklājību?

Kad skolās atskan pēdējais zvans un absolventi intensīvi gatavojas eksāmeniem, lielākā daļa vecāku prāto, ko dāvināt jauniešiem, kuri drīz sāks patstāvīgu dzīvi. Kamēr vieni izvēlas dažādas izklaides un materiālas lietas, citi meklē kādu paliekošāku dāvanu, kas noderēs jaunieša nākotnē. Ļoti vērtīgas ir dāvanas, kuras palīdzēs nodrošināt gaišu un stabilu jaunieša finansiālo nākotni.

Bankas Citadele valdes locekle un finanšu eksperte Rūta Ežerskiene stāsta, ka vecāku loma atbilstošu bērnu finansiālo paradumu veidošanā un materiālās drošības pamatu likšanā ir ārkārtīgi svarīga, tāpēc ir vērts padomāt par dāvanām, kurām ir ilgtermiņa vērtība. Eksperte arī dalās idejās par šādām dāvanām.

Resursi finanšu pratības izglītībai

Iespējams, svarīgākais nosacījums, kas palīdzēs nodrošināt bērna finansiālo nākotni, ir finanšu pratības attīstība. Lai gan par to ir svarīgi rūpēties jau no mazotnes, nekad nav par vēlu sākt mācīties vai padziļināt zināšanas. Paturot prātā šo mērķi, izlaidumā ir vērts pasniegt izglītojošas grāmatas vai kursus par personīgo finanšu pratību. Šāda dāvana ļaus bērnam padziļināt finanšu zināšanas un prasmes, palīdzēs viņam labāk izprast, kā izvirzīt finanšu mērķus un pieņemt racionālus finanšu lēmumus.

Krājkonts vai ieguldījumu konts nākotnes vajadzībām

Uz absolventa vārda atvērts krājkonts vai investīciju konts, vai uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas līgums var būt ārkārtīgi noderīga dāvana bērna finansiālajai nākotnei. Vecāku sākotnējais ieguldījums šādā kontā var kļūt par atspēriena punktu bērnam, lai krātu saviem nākotnes mērķiem.

Šāda dāvana būs daudz noderīgāka, nekā vienkārši iedota aploksne ar noteiktu naudas summu. Piemērots uzkrājumu instruments jaunietim, kas uzsāk patstāvīgu dzīvi, var ne tikai sniegt lielāku finansiālo drošību, bet arī palīdzēt izprast uzkrājumu un ilgtermiņa ieguldījumu nozīmi un principus.

Krājkonta vai termiņdepozīta atvēršana šobrīd būs īpaši izdevīga pieaugošo procentu likmju dēļ, kas atnes lielāku ienesīgumu no uzkrājuma.

Personīga konsultācija pie finanšu eksperta

Pēc ekspertes domām, arī profesionāla finanšu eksperta konsultācija, kuras laikā tiktu sagatavots individuāls personīgās finanšu vadības plāns atbilstoši jaunieša interesēm, mērķiem un prioritātēm, ilgtermiņā var dot pozitīvu efektu.

“Profesionālas konsultācijas palīdzēs virzīt bērnu pareizajā virzienā uz finansiāliem panākumiem. Jebkuru mērķi – arī finanšu mērķus – vienmēr ir vieglāk sasniegt ar pārdomātu plānu. Tajā pašā laikā finanšu eksperta konsultācija var simbolizēt patstāvīgas jaunieša dzīves sākumu, ieiešanu jaunā posmā,” stāsta R. Ežerskiene.

Dāvana, lai atklātu uzņēmējdarbības garu

Ja bērns izrāda interesi par uzņēmējdarbību vai viņam uz to ir dotības, ir vērts šo īpašību attīstīt. Absolventam var uzdāvināt grāmatu par uzņēmējdarbības attīstību, iedvesmojošu slavena uzņēmēja biogrāfiju vai, piemēram, biznesa izdevuma abonementu.

Noderīgi var būt arī kursi biznesa attīstības, līderības un citu veiksmīgai uzņēmējdarbībai nepieciešamo īpašību un prasmju attīstīšanai. Pat tad, ja beigu beigās bērns neies biznesa virzienā, apmācībās iegūtās prasmes un zināšanas noderēs citās jomās, kurās jaunietis izvēlas sevi realizēt, un tajā pašā laikā kalpos, lai nodrošinātu viņa finansiālo stabilitāti.

Līdzekļi profesionāliem panākumiem

Pēc ekspertes domām labs ieguldījums bērna nākotnē var būt arī noteikti tehniskie instrumenti, kas palīdzētu atvasei gūt panākumus izvēlētajā profesionālajā jomā. Piemēram, ja bērns savu nākotni vēlētos saistīt ar programmēšanu vai grafisko dizainu, kāpēc gan neuzdāvināt viņam kvalitatīvu datoru vai nepieciešamo programmatūras licenci?

“Tas ļautu nodrošināt instrumentus pārliecinošam startam un praksei interesējošā jomā. Vēl viens labs risinājums varētu būt kursi bērnam tuvās jomās, kas viņam dotu noteiktas prasmes un pamatus veiksmīgai karjerai. Mūsdienās netrūkst dažādu attālināti organizētu apmācību, kurās tiešām ir vērts ieskatīties. Tās palīdz jaunietim vieglāk un ātrāk iekļūt darba tirgū, tādējādi ieliekot stabilus pamatus finansiāli stabilai nākotnei,” stāsta R. Ežerskiene.

Kā norāda Citadeles pārstāve, lai arī kādu skolas izlaiduma dāvanu vecāki izvēlētos, galvenais, lai tā būtu sirsnīga, atbilstu paša bērna prioritātēm un vēlmēm. Turklāt svarīgi apzināties, ka viena dāvana neaizstās konsekventu, nepārtrauktu darbu – bērna finansiālie paradumi un lasītprasme jāveido jau no mazotnes, un ne tikai – bērni ir vecāku spogulis, tāpēc ir labi, ja vecāki arī rāda atbilstošu piemēru un sniedz atbalstu.