Darba devēju un darba meklētāju aktivitāte mēreni pieaugusi pagājušā gadā

Aizvadītais 2022. gads iezīmējis izmaiņas ģeopolitiskajā un ekonomiskajā situācijā, kas ietekmējis arī darba tirgus rādītājus, kā arī darba devēju un darba meklētāju noskaņojumu un aktivitāti. Pagājušā gada pirmā puse tika aizvadīta ekonomikas izaugsmes apstākļos, savukārt otrā puse – recesijas zīmē, kas attiecīgi ir ietekmējis vakanču un pieteikuma skaita dinamiku. Savukārt darbaspēka trūkums un augstā inflācija ir sekmējusi atalgojuma tālāku pieaugumu.

“CV-Online Latvia” karjeras portāla cv.lv dati par pagājušo gadu liecina, ka vidēji mēnesī bijuši vairāk nekā 970 aktīvo darba devēju ar vismaz vienu publicētu vakanci, pieaugot šim rādītājam par 2%, salīdzinot ar 2021.gadu. Arī publicēto darba sludinājumu skaita dinamika pērn atspoguļo mērenu pieaugumu gada laikā par 5%. Kopumā pērn tika publicētas turpat 48 000 vakanču, no kurām vairāk nekā puse – pirmajā pusgadā.

Kā liecina “CV-Online Latvia” šī gada janvārī veiktā darba devēju aptauja, 42% darba devēju atzina, ka pērn pieņēma jaunus darbiniekus, katrs trešais jeb 33% gan pieņēma jaunus darbiniekus, gan samazināja to skaitu, katrs piektais jeb 20% darbinieku skaitu nemainīja, bet 5% darba devēju samazināja personāla skaitu. Darba devēji, vērtējot karadarbības Ukrainā un tai sekojošām izmaiņām ekonomikā un biznesa vidē ietekmi uz pieņemtajiem lēmumiem nodarbinātības jomā, visbiežāk ir atzinuši, ka šie faktori situāciju uzņēmumā ietekmējuši vidēji – 5 ballu skalā rādītājs 2.5.

Aizvadītā gada darba devēju piecas populārākās amatu kategorijas karjeras portālā cv.lv pēc publicēto sludinājumu skaita bija informācijas tehnoloģijas, pārdošana, administrēšana un asistēšana, pakalpojumi un tirdzniecība. 2022. gadā salīdzinājumā ar 2021. gadu vislielākais darba sludinājumu skaita pieaugums, par vairāk nekā trešdaļu jeb 34%, bijis pakalpojumu, telekomunikāciju un elektronikas kategorijā. Savukārt, mazāk darba sludinājumu publicēts celtniecības un nekustamo īpašumu, kā arī transporta un loģistikas kategorijā.

Darba meklētāju aktivitāte, ņemot vērā vidējo pieteikumu skaitu vienai vakancei, aizvadītā gada pēdējā pusgadā mēreni pieauga. 2022. gada pirmajā pusgadā aktivitāte vidēji sasniedza 11, bet gada pēdējos sešus mēnešus – vidēji 16 pieteikumus vienam darba sludinājumam. Visvairāk pieteikumus saņēmuši darba piedāvājumi cilvēkresursu, mārketinga un reklāmas, mediju un sabiedrisko attiecības, un vadības kategorijās.

Attiecībā par darbinieku atalgojumu turpat 70% darba devēju nesenajā aptaujā atklāja, ka aizvadītajā gadā to palielinājuši, palielinot pamatalgu (67%), gan pamatalgu, gan atalgojuma mainīgo daļu (25%), tikai mainīgo daļu (8%). Vairāk nekā ceturtā darba devēju atalgojumu darbiniekiem saglabājuši līdzšinējā apmērā, bet 6% dažiem darbiniekiem to palielināja, bet citiem samazināja.

Darba devēju aptauja norisinājās interneta vidē 2023. gada janvārī, kopumā aptaujājot 191 uzņēmumu pārstāvjus no dažādām nozarēm.