Čakša: Veselības nozare ir jāsakārto soli pa solim un ļoti atbildīgi

Veselības ministrijai ir skaidrs, kā izlietos nākamgad nozarei paredzētos 235 miljonus eiro un plāns jau pagājušajā nedēļā iesniegts Finanšu ministrijā, intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” sacīja veselības ministre Anda Čakša, piebilstot, ka nozare ir jāsakārto soli pa solim un ļoti atbildīgi.

Čakša skaidro, ka šāda finansējuma apjoms ir ļoti liela atbildība, bet tas ļaus valstij kompensēt vairāk medikamentu un arī iekļaut kompensējamo zāļu sarakstā inovatīvus medikamentus.

Plānots, ka daļa tiks novirzīta mediķu algām, jo nav pietiekami daudz speciālistu, kas var veikt izmeklējumus un pārbaudes, tādējādi rindas nemazinās, kā arī papildu finansējums tiks novirzīts arī medikamentiem, piemēram, onkoloģijas jomā papildu finansējums būs 6 miljoni eiro, un kopumā valsts kompensējamajiem medikamentiem onkoloģijas pacientiem būs pieejami 9 miljoni eiro.

Ministre arī norādīja, ka vairs nekas netraucē, lai izstrādātu sistēmu un kritērijus, kā izvērtēt zāles, kuras iekļaut kompensējamo medikamentu sarakstā vispirms.

„Līdz šim valstij nebija pietiekami stingra mugurkaula, lai nepakļautos zāļu ražotāju lobijam un pieprasītu zemākas cenas, piemēram, zālēm, kuras vairs nav tik inovatīvas un kurām būtu jābūt lētākām,” sacīja Čakša.

Turpmāk tiks strādāts pie kopīga iepirkuma gan Baltijas valstu līmenī, gan arī meklējot iespējas sadarboties ar citām valstīm, lai iegūtu labāku zāļu cenu, tādējādi varētu iepirkt vairāk medikamentu un palīdzēt lielākam skaitam pacientu.

Finansējumu rūpīgi uzraudzīs Eiropas Komisija, jo Latvija lūgusi atļauju palielināt budžeta deficītu veselības aprūpes nozares sakārtošanai.

Foto: Saeimas kanceleja