Buceniece: Mazumtirdzniecībā nelieli svētki

Šī gada novembris mazumtirdzniecības uzņēmumiem kopumā bijis diezgan labvēlīgs.

Novembrī mazumtirdzniecības pārdošanas apjomi, neieskaitot degvielas mazumtirdzniecību, bija par 3.7% lielāki nekā iepriekšējā gada novembrī (kalendāri izlīdzināti dati). Tas ir labāk nekā gadā vidēji – šī gada 11 mēnešos mazumtirdzniecības apgrozījums (bez degvielas) palielinājās par 2.3%, salīdzinot ar to pašu periodu pērn. Novembra labo sniegumu sagādāja nepārtikas preču tirgotāji, savukārt pārtikas produktu pārdošanas apjomi sarūk jau piekto mēnesi pēc kārtas.

Visiespaidīgākais pieaugums bija mazumtirdzniecībai pa pastu vai interneta veikalos. Divciparu izaugsmi uzrādīja arī pārdoto apģērbu un apavu, kā arī elektroierīču apjomi.

Iespējams, ka šogad mājsaimniecības sāka agrāk gādāt Ziemassvētku dāvanas. Šī gada novembrī mazumtirgotāji daudz aktīvāk piedāvāja dažādas “Black Friday” atlaides, kas, visticamāk, sekmēja patērētāju vēlmi un iespēju preces iegādāties, kā arī tirdzniecības apjomu pieaugumu. “Black Friday” tradīcijas nāk no ASV, kur šī diena seko Pateicības dienai, nozīmē lielas atlaides un iezīmē Ziemassvētku tirdzniecības sezonas sākumu. Šīs tradīcijas pamazām ienāk arī Latvijā.

Kopumā mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums turpina augt, bet izskatās, ka šī gada pieaugums būs lēnākais kopš 2010. gada. To nosaka gan lēnāka algu izaugsme, gan arī mājsaimniecību piesardzība tērēt. Neskatoties uz zemajām procentu likmēm, mājsaimniecību noguldījumi turpināja augt arī novembrī. Jāatzīmē, ka sarūkošais iedzīvotāju skaits iezīmē iekšējā tirgus ierobežoto potenciālu, tāpēc pie pašreizējām tendencēm lielu pārdošanas apjomu izrāvienu tuvākajā nākotnē diez vai varam gaidīt.

Agnese Buceniece, Swedbank ekonomiste