Britu parlamenta vēlēšanās nepārliecinoši uzvar Mejas konservatīvie. Premjerministrei prasa atkāpšanos

Ceturtdien notikušajās Lielbritānijas parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās vislielāko balsu skaitu ieguvuši premjerministres Terēzas Mejas vadītā Konservatīvā partija, tomēr tā zaudējusi absolūto vairākumu parlamenta apakšpalātā, tomēr tai aizvien paliek lielākā pārstāvniecība, vēsta britu raidsabiedrība BBC.

Saskaņā ar BBC prognozēm, Konservatīvā partija iegūs 312 no 650 deputātu vietām, kas ir par 13 mazāk nekā iepriekšējā parlamenta vēlēšanās. Leiboristi būs pārstāvēti ar 260 deputātiem – par 31 mandātiem vairāk nekā iepriekš. Liberālajiem demokrātiem varētu tikt 13 vietas.

Šāds vēlēšanu rezultāts uzskatāms par pazemojošu Mejas sakāvi, jo viņa izsludināja pirmstermiņa vēlēšanas nolūkā nostiprināt savas pozīcijas pirms gaidāmajām sarunām par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), kuru sākums paredzēts 19.jūnijā.

Lielākās opozīcijas partijas leiboristu līderis Džeremijs Korbins jau aicinājis britu premjeri atkāpties no amata: “Premjerministre aicināja rīkot vēlēšanas, jo viņai bija nepieciešams mandāts. Tagad viņa mandātu ir pazaudējusi,” uzskata Korbins.

Savukārt Meja paziņoja, ka konservatīvo uzvaras gadījumā centīsies garantēt stabilitāti: “Šobrīd vairāk kā jebkad valstij nepieciešams stabilitātes periods (…) Konservatīvā partija ieguvusi visvairāk vietu un, iespējams, visvairāk balsu, tad mums pienākas gādāt, lai jums būtu šāds stabilitātes periods,” pauda Meja.

Netiek izslēgts, ka tā, kā Lielbritāniju turpmāk nāksies vadīt vai nu koalīcijas, vai mazākuma valdībai, var notikt vēl vienas pirmstermiņa vēlēšanas.

Jau ziņots, ka britu premjere Terēze Meja savas partijas uzvaras gadījumā parlamenta vēlēšanās sola sešas reizes samazināt imigrantu skaitu. Tiek uzsvērts, ka saskaņā ar statistikas datiem valstī gada laikā iebrauc apmēram 600 tūkstoši ārvalstnieku, un nedaudz vairāk par pusi no viņiem ir ES pilsoņi. Meja izvirzījusi mērķi to skaitu samazināt līdz 100 000.

Meja arī apņemsies samazināt imigrāciju no ES, kad būs pabeigta Lielbritānijas izstāšanās no šī valstu bloka.

Foto:Number10/https://www.flickr.com/photos/number10gov//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/