Bijušais finanšu ministrs: Latvijas ekonomikas izaugsme būs krietni zem potenciāla

Latvijas ekonomikas izaugsme tuvākajos gados būs krietni zem potenciāla, tā šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja bijušais finanšu ministrs Andris Vilks.

Vilks norādīja, ka 2017.gadā ekonomikā izaugsme Latvijā varētu būt 2-3%, taču valsts nedod spēcīgu impulsu ienākošām investīcijām, tāpēc izaugsme būšot krietni zem potenciāla. Tostarp viņš prognozēja, ka 2017.gadā Latvijas iekšzemes kopprodukts varētu pieaugt par 2-3%.

Viņš skaidroja, ka 2016.gadā Baltijas valstīs izaugsme bijusi zemāka, nekā tika gaidīts, kas skaidrojams gan ar ārējiem, gan ar valsts iekšējiem apstākļiem. Viens no iemesliem minēta arī Eiropas Savienības fondu apguves bremzēšanās. Otrkārt, ļoti piesardzīgi ir iedzīvotāji un uzņēmēji, jo signāli par situācijas attīstību Eiropā nav pārliecinoši.

Pēc viņa sacītā, sabiedrība ir nogurusi no politiskās situācijas, taču tuvākajā laikā Latvijas politikā, visticamāk, neparādīsies līderi, kas varētu sekmēt valsts attīstību. “Vismaz vienu, divus gadus es šo neredzu. Tāpēc attīstība būs lēnāka, bet tā nebūs tāda, kāda tā ir tagad, kad esam pie apmēram 1%,” uzsvēra Vilks.

Bijušais finanšu ministrs gan norādīja, ka Latviju nevajag uzskatīt par neizdevušos valsti. “Ja mums ir kāds īsti neizdevies elements, tad tā ir politiskā vide, kas buksē,” piebilda Vilks.

Komentējot iespējamās nodokļu politikas reformas, Vilks norāda uz sen pieteiktām izmaiņām: “Tas, ko Pasaules Banka sniedz, ir tas pats, ko mums teica Pasaules Banka un Valūtas fonds 2009., 2010.gadā. Nekas jau nav mainījies, tieši tas pats, ko mums OECD iesaka. Nekas nemainās. Tāpēc nevajag tagad tracināt ar kaut kādām nodokļu reformām, ir tikai vajadzīgas korekcijas, kas jau pieteiktas daudzus gadus. Mums ir jāpārliek slogs no darba algu jomas uz nekustamo īpašumu un kapitālu. Nevajag musināt un kaut kādas darba grupas taisīt, ir pāris lietas, kas ir jāizdara.”

Foto: Finanšu ministrija