Biedē ar OCTA cenu kāpumu

Pirmajā ceturksnī OCTA nesusi apdrošināšanas nozarei zaudējumus 818 000 eiro apmērā, kas ir par gandrīz piektdaļu vairāk nekā līdzīgā periodā pērn, kad zaudējumi bijuši 683 000 eiro. Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics pieļauj, ka likvidējamās apdrošināšanas akciju sabiedrības Balva nespēja pildīt savas saistības agri vai vēlu gulsies uz pārējo OCTA apdrošinātāju pleciem, kas savukārt var novest pie OCTA cenu līmeņa korekcijām.

«Diemžēl jāatzīmē, ka izmaksas, ko atbilstoši starptautiskajiem normatīvajiem aktiem veic OCTA Garantijas fonds likvidējamās apdrošināšanas kompānijas Balva vietā, nesamazinās 2014. gadā Balva lietās no Garantijas fonda izmaksāti 1,36 miljoni eiro, savukārt šī gada pirmajā ceturksnī Garantijas fonds, pildot Balva saistības, izmaksājis jau gandrīz 300 tūkstošus eiro. Turklāt Balva ir parādā ne vien Garantijas fondam, bet arī citiem OCTA apdrošinātājiem Latvijā. Tāpat atlīdzības jāturpina izmaksāt arī par ceļu satiksmes negadījumos cietušo personu zaudējumiem,» portālam NRA.lv uzsvēra J. Stengrevics.

Šī gada pirmajā ceturksnī apdrošināšanas sabiedrību nopelnīto prēmiju summa bija 11,5 miljoni eiro, kas ir par gandrīz 4% vairāk nekā 2014. gada pirmajā ceturksnī. Savukārt piekritušo atlīdzību (kas ietver sevī gan jau izmaksātās atlīdzības, gan izmaiņas rezervēs, gan pārapdrošinātāju daļu atlīdzībās) summa 2015. gada pirmajā ceturksnī bija 9,1 miljons eiro, kas ir par gandrīz 12% vairāk nekā attiecīgā periodā pērn.

«OCTA nozare jau vairākus gadus turpina strādāt ar zaudējumiem. Pērnā gada 1. ceturksnī varējām runāt par nelieliem uzlabojumiem pret līdzīgu periodu 2013. gadā (zaudējumi attiecīgi 683 000 EUR un 707 000 EUR), bet šī gada sākumā nozares zaudējumu apmērs atkal pieauga. Turklāt jāatzīmē, ka piekritušo atlīdzību proporcionālais pieaugums pēdējos divos gados ir par apmēram 5% straujāks nekā nopelnīto prēmiju pieaugums,» nozares rezultātus komentē J. Stengrevics.

Garantijas fonda apmērs laika posmā no 2010. gada 31. decembra līdz šī gada 31. martam ir samazinājies par 3,5 miljoniem eiro, un šobrīd tajā ir 22,7 miljoni eiro. «Garantijas fonds zināmā mērā ir OCTA sistēmas stabilitātes garants, līdz ar ko papildu izmaksas, kas veiktas no tā, atsauksies uz visiem OCTA tirgus dalībniekiem un nozīmē iespējamu sekojošu cenu pieaugumu OCTA polišu pircējiem,» rezumēja J. Stengrevics.

Ilze Šteinfelde