Bērziņš: Jauno vilcienu iepirkumu apturēšana grauj Latvijas starptautisko reputāciju

Valsts prezidents Andris Bērziņš neizdevušos mēģinājumu iepirkt jaunus pasažieru vilcienus uzskata par noziedzīgu, norādot, ka pašreizējā situācija grauj Latvijas starptautisko reputāciju.

Viņš pauž, ka “Pasažieru vilciena” valdes nomainīšana neko par labu nevērsīs, jo pašlaik nav ne jaunu vilcienu, ne atbildīgo par neveiksmīgo iepirkumu. Prezidents ir sarūgtināts, ka tik būtisks projekts nevar tikt atrisināts godīgā ceļā, tādēļ teic, ka Latvijā ir jāsakārto jautājums par atbildības uzņemšanos par saviem darbiem.

Vakar jaunā “Pasažieru vilciena” valde pieņēmusi lēmumu apstādināt vilcienu iepirkuma procedūru, par iemeslu minot uzņēmuma patiesās intereses, kā arī finansiālos ierobežojumus.

Jau iepriekš vēstījām, ka PV izsludinātā atklātā konkursa par jaunu elektrovilcienu nomu par uzvarētāju kļuva Šveices uzņēmums “Stadler Bussnang AG” un kopējā līguma summa paredzēta 153,6 miljonu eiro vērtībā, kur vienas vienības cenas būtu 4,3 miljoni eiro. Lai gan konkurenti norādīja, ka 150 miljoni ir par daudz nomas maksai 15 gadu garumā, PV optimistiski uzsvēra, ka finanšu plāns nākotnē paredz finansiālu ieguldījumu.

8. jūlijā (PV) valdē tika apstiprināti «Latvijas Dzelzceļa» (LDz) finanšu direktors Māris Bremze, LDz darbinieks Mikus Pērse un Satiksmes ministrijas (SM) Autosatiksmes departamenta direktors Andris Lubāns, kas tika iecelts arī par jauno valdes priekšsēdi.

Divu nedēļu laikā jaunā PV valde ir sakārtojusi uzņēmuma iepriekšējā finanšu gada pārskatu, kā arī iesniegšanai akcionāram sagatavojuši 2014.gada budžeta grozījumus, kas sevī ietver veidus, kā samazināt zaudējumus teju par pieciem miljoniem eiro.

Vakar izsludinātais  lēmums vēsturē ieiet kā  otrā reize, kad PV neizdodas tikt pie jauniem vilcieniem.