Bērna ārpusskolas interešu izglītībai vecāki mēnesī atvēl vidēji 35 eiro

Vairāk nekā puse jeb 59% bērnu vecumā no 5 līdz 15  gadiem apmeklē vienu vai divus ārpusskolas interešu pulciņus, noskaidrots uzņēmuma Rimi Latvia un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktajā bērnu vecāku aptaujā.

Vecāku izdevumi viena bērna interešu izglītībai mēnesī vidēji ir 35 eiro. Turpretī 13% bērnu neapmeklē nevienu no ārpusskolas pulciņiem. Kā iemeslus tam vecāki min nepietiekamu interešu izglītības piedāvājumu dzīvesvietas tuvumā, augstu maksu par pulciņiem un grūtības izvadāt bērnu uz interešu izglītības pulciņiem.

Vairāk nekā trešdaļa jeb 36% bērnu apmeklē deju nodarbības, 30% apgūst dziedāšanas prasmes korī vai vokālajās studijās, savukārt ceturtā daļa trenējas kādā no individuālajiem sporta veidiem. Vien 6% bērnu darbojas tehniskajos – automodelistu, elektronikas, informātikas un citos pulciņos. Puiši biežāk tiek nodarbināti sporta pulciņos, kur apgūst komandas vai individuālo sporta veidus, savukārt meitenes divreiz biežāk nekā zēni apmeklē deju nodarbības, kā arī dziedāšanas un mākslas pulciņus.

Bērna ārpusskolas interešu izglītībai vecāki mēnesī atvēl vidēji 35 eiro. 37% vecāku viena bērna ārpusskolas interešu izglītības nodrošināšanai ik mēnesi velta 11 līdz 30 eiro, piektā daļa vecāku atvēl 31 līdz 50 eiro, savukārt 14% vecāku bērna interešu izglītībai tērē 51 līdz 100 eiro. Turpretim 17% respondentu ik mēnesi bērna interešu izglītībai tērā mazāk par 10 eiro, bet 7% izmanto iespēju bērnus virzīt bezmaksas pulciņos un papildu līdzekļus netērē.

Lietderīgi aizpildīts bērna brīvais laiks, iespēja attīstīt talantus, veicināt radošumu, kā arī iegūt jaunus draugus – šie ir tikai daži no iemesliem, kas vecākus mudinājuši bērnu pieteikt kādā no ārpusskolas interešu izglītības pulciņiem. Lai arī vairāk nekā puse jeb 56% vecāku uzskata, ka interešu izglītības piedāvājums ir gana plašs un ir dažādas izvēles iespējas, vairāk nekā 60% vecāku ir pārliecināti, ka valstij būtu jāpievērš lielāka uzmanība interešu izglītībai Latvijā, nodrošinot plašāku bezmaksas ārpusskolas nodarbību piedāvājumu.

“Lai bērniem, kuru vecāki nevar atļauties maksāt par ārpusskolas pulciņiem, nodrošinātu iespēju papildus mācībām apgūt dažādas iemaņas – angļu valodas prasmes, filcēšanas, pērļošanas, zīmēšanas, kā arī mūzikas nodarbības, ēst gatavošanas un citas prasmes, Rimi sadarbībā ar organizāciju Ziedot.lv jau trīs gadus īsteno ārpusskolas interešu izglītības atbalsta programmu Štābiņš. Tās ietvaros, pateicoties Rimi un Supernetto pircēju ziedojumiem, 25 nevalstiskās organizācijas no visas Latvijas saņēmušas atbalstu kopumā varāk nekā 66 tūkstošu eiro apmērā. Tas ļāvis nodrošināt bezmaksas nodarbības 3.5  tūkstošiem bērnu no maznodrošinātām ģimenēm visā Latvijā. Sveicot programmas Štābiņš skolotājus un bērnus jaunajā mācību gadā, Rimi katrai no nevalstiskajām organizācijām dāvās galda spēli, lai prieka pilnu mirkļu bērniem būtu vēl vairāk,” stāsta Kristīne Ciemīte – Kupre, Rimi Latvia mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja.

Šogad ar Rimi un Supernetto atbalstu finansējumu nodarbību īstenošanai programmas Štābiņš ietvaros saņēmušas kopumā 15 nevalstiskās organizācijas – bērnu un jauniešu invalīdu biedrība Cerību Spārni no Siguldas, biedrība māmiņu klubs Pogas un Mūsu ligzda no Saldus, centrs Dardedze no Rīgas, Dobeles novada bērnu un jauniešu invalīdu biedrība Laimiņa, Ģimenes Izglītības Fonds no Ķekavas, Kristīgais bērnu un jauniešu dienas centrs Timotejs no Ventspils, Latvijas Pirmās palīdzības struktūrvienība Interešu centrs Pēcskola no Liepājas, Padure no Kuldīgas, Ritineitis no Balviem, Talsu novada fonds, Tukuma evaņģēliski luteriskā draudze, Caritas Madona, Valmieras bērnu un jauniešu invalīdu biedrība Saulīte, kā arī Ventspils bērnu un pusaudžu atbalsta centrs Nāc līdzi. Par iespēju piedalīties nodarbībās aicinām interesēties nevalstiskajās organizācijās.

Vecāku, kuri audzina 5 līdz 15 gadus vecus bērnus, interneta aptauja veikta šī gada septembrī, un tajā piedalījās 301 respondents.