Bergmanis: Ir apstādinātas visas robežas aprīkošana – budžetā tam nauda netika piešķirta

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas un Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas darbojušais politiķis Raimonds Bergmanis nav pārliecināts, ka atradīsies līdzekļi robežas iekārtošanai.

Intervijā “Neatkarīgajai” Bergmanis pauda viedokli, ka Latvija jau sen varēja būt gatava pieaugošam migrantu vilnim, bet šo iespēju nav izmantojusi.

“Tam jau vajadzēja savlaicīgi gatavoties, bet ir apstādinātas visas robežas aprīkošana. Budžetā ne šim, ne nākošajam gadam nauda netika piešķirta. Tagad mēs droši vien mēģināsim kaut kādā veidā rast līdzekļus, bet neesmu pārliecināts, ka atradīsim tos, kaut arī robežas izbūve vienmēr bijusi viena no prioritātēm. Mēs visu laiku mēģinām reaģēt. Arī uz 2014. gada notikumiem reaģējām uz drošību kā tādu, bet, zinādami visus šos notikumus, jau savlaicīgi varējām apzināties visus riskus. Krievijas un Baltkrievijas robeža, kas ir arī Eiropas Savienības ārējā robeža vienmēr bijusi lielākā prioritāte. Finansējums robežām tika apturēts dēļ bažām, ka iepriekš tās aprīkošanā pieļautas nelikumības, bet tas nevarēja būt iemesls, lai apturētu visus darbus. Kopš laika, kad, būdams aizsardzības ministrs, apmeklēju Krievijas robežu, daudz kas ir virzījies uz priekšu, bet tālāk virzīties nav iespējas, ja netiek piešķirti līdzekļi,” sacīja Bergmanis.

“Žēl, ka atkal mēģinām dzēst ugunsgrēku, ja varējām laikus sagatavoties,” piebilda politiķis.

Vērtējot, kā būtu pareizāk rīkoties ar tiem nelegālajiem migrantiem, kas tiek notverti uz robežas vai jau Latvijas teritorijā, Bergmanis pauda, ka “tā ir tā sarežģītā lieta. Sadarbība bija ļoti laba līdz kaut kādam laikam. Bet, kā tas ir šobrīd, es nemācēšu teikt. Tur jāzina, kāda ir situācija, to labāk varētu komentēt robežsargi.”

“Uz robežas bija šīs vienošanās, tur viss notika, neraugoties uz peripetijām savādākā veidā. Slodze ir pietiekami liela, skatoties no mūsu kapacitātes viedokļa, kādu brīdi varam piesaistīt arī zemessargus, bet tas nevar būt pastāvīgs risinājums. Ja nav tiešo kontaktu ar Baltkrievijas pusi un nav vēlmes risināt jautājumus, tie ir nozīmīgi riski, kas var izraisīt dažādus pārkāpumus,” sacīja Bergmanis.

Foto: Saeimas kanceleja