BDO Latvia nodokļu projektu vadītājs A. Radziviļčuks: Tuvākajā nākotnē par kriptoaktīvu darījumiem varētu nākties ziņot

Piektdien, 31. martā, tiešsaistē norisinājās biznesa konference “Grāmatvedība un nodokļi 2023”, kurā eksperti aplūkoja aktuālākās tendences grāmatvedībā un svarīgākos tematus, jautājumus saistībā ar nodokļu politiku 2023. gadā. Eksperti ieskatījās arī grāmatvedības izaicinājumos tuvākajos gados, finanšu pratības jautājumos, kā arī diskutēja par citiem, svarīgiem tematiem saistībā ar grāmatvedību, nodokļiem un šīs nozares nākotni.

Konferencē piedalījās sabiedrībā un nozarē atpazīstami, savas jomas speciālisti, tostarp arī BDO Latvia nodokļu projektu vadītājs Artūrs Radziviļčuks, kas informēja par kriptoaktīvu darījumu ziņošanas pienākumu nākotnē.

Pēc viņa teiktā, straujās attīstības un popularitātes dēļ valstis nav spējušas rast risinājumus, lai kontrolētu darījumus ar kriptoaktīviem. “Šobrīd katra valsts cīnās ar kriptovalūtu kā māk, bet ESAO ir veikusi grozījumus CSR un izstrādājusi Crypto-Asset Reporting Framework, kas nosaka sekojošus transakciju veidus par kuriem ir jāsniedz pārskati,” sacīja A. Radziviļčuks.

Viņš norādīja, ka Eiropas Savienība nākotnē plāno izstrādāt un ieviest direktīvu DAC-8, kura mērķis ir izstrādāt risinājumu, lai efektīvi piemērotu nodokļus, balstoties uz faktu, ka kriptoaktīvu īpašības apgrūtina nodokļu administrācijas ar nodokli apliekamo notikumu izsekošanu un identificēšanu. Šādas direktīvas ievieša noteiktu pakalpojumu sniedzējiem obligātu ziņošanu par darījumiem ar klientiem, kas dzīvo Eiropas Savienībā.

“Ja šī direktīva tiks ieviesta, tad zudīs galvenais pamatelements kriprovalūtai, jo zudīs anonimitāte,” vienlaikus norādīja A. Radziviļčuks.

Konferencē piedalījās arī Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju komitejas vadītāja Lilita Beķere, grāmatvedības un nodokļu eksperte, konsultante, Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas biedrs Jadviga Neilande, Valsts ieņēmumu dienesta Nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas pārvaldes direktore Agnese Rudzīte, SIA “E-sabiedrības risinājumi”, viens no vadošajiem personas datu speciālistiem Latvijā Māris Ruķers, COBALT vadošā speciāliste nodokļu jomā un nodokļu konsultāciju vadītāja Sabīne Vuškāne, “Orients Audit & Finance” partnere biznesa attīstībā Jekaterina Novicka, SIA “Excellent Latvia” pārstāvis Kārlis Klovāns.

Biznesa konferences ir strauji augošs biznesu konferenču organizators, kura rīkotās konferences tiešsaistē un klātienē apmeklējuši jau simtiem dalībnieku. Kopš 2020. gada Biznesa konferences organizējušas jau vairāk nekā 20 konferences par dažādām aktuālām tēmām.