Bankas rosina “nolikto atslēgu” principu noteikt par izvēles iespēju

Ieviestais “Nolikto atslēgu” princips, kas būtiski atvieglo Maksātnespējas likumu iedzīvotājiem, varētu būt izvēles iespēja ikvienam kredītņēmējam, par to šodien lemj Saeima.

Jau iepriekš bankas rosinājušas pārskatīt “nolikto atslēgu” principu, kas paredz ļaut iedzīvotājiem tikt vaļā no saistībām, atdodot nevis visu kredītu, bet tikai māju. Bankas priekšlikumu “nolikto atslēgu” principu no obligāta pataisīt par izvēles iespēju atbalstījuši vairāki Saeimas deputāti, kas izsaucis milzu neapmierinātību to deputātu vidū, kas uzskata to par banku lobēšanu.

Likumprojektā rosinātas izmaiņas paredz, ka bankas piedāvās klientam divus līgumus – vienu ar “nolikto atslēgu” principu un otru, kas paredz pilnu patērētāja atbildību par aizdevuma atmaksu. Kredītņēmējs varēs izvēlēties, kuru no līgumiem parakstīt.

Deputātu viedokļi par likumprojektu gan atšķīrusies – vieni pārmet banku lobēšanu un kredītiestādēm labvēlīgu likumu pieņemšanu, kamēr otri likumprojektā spēj saredzēt jaunu veidu kā atjaunot hipotekāro kreditēšanu, izvairoties no tā sarukšanas.

“Ja mēs esam atraduši izeju no situācijas, kam visas puses vairāk vai mazāk piekrīt, kāpēc šo soli nepaspert,” iepriekš norādīja Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vadītājs Kārlis Šadurskis.

Savukārt deputāts Andrejs Elksniņš pārmetis kolēģiem banku lobiju, norādot, ka deputāti iet banku pavadā.

Jau vēstīts, ka izmaiņām Maksātnespējas likumā jāstājas spēkā šā gada 1.martā.