Andris Lāriņš: Bankām latu būs vairāk nekā nepieciešams rezervju normas izpildei

Komercbanku kontos LB 13. martā glabājās 607.2 miljoni latu (LB depozītos 393.1 miljons, swap darījumos atlikuši 21 miljons). Depozītu apjoms LB norāda, kurp jādodas latu īstermiņa procentu likmēm – tās šodien pazeminājās. Nākamās nedēļas sākumā redzēsim kā pamainīsies komercbanku kontos esošo latu daudzums pēc nodokļu nomaksas, bet pagaidām izskatās, ka latu kontos noteikti būs vairāk nekā nepieciešams rezervju normas izpildei, kas turpinās lata īstermiņa procentu likmes turēt 3% atzīmes tuvumā.

Eiro cena Latvijā šonedēļ tā arī nekur tālu no pagājušās nedēļas nogalē sasniegtajiem līmeņiem neaizdevās un nedēļas nogali sagaidīja aptuveni 0.2 santīm attālumā no koridora griestiem. Mazumtirdzniecības apjomi eiro zonā janvārī pieauguši par 0.1%, bet gadā uzrādīts 2.2% apjomu kritums. Ļoti slikti klājies auto sektoram. Tomēr kopējais noskaņojums tirgū ir uzlabojies, kas dolāram rada zaudējumus, bet eiro cenai šodien ļāvis pakāpties virs 1.29 dolāru atzīmes.

Dolāram šodien zaudējumi. Pirmkārt, trīs dienas pēc kārtas vērojams ASV akciju indeksu kāpums un futures cenas norāda uz plusiem arī šodien (līdz šim pēdējo reizi Dow Jones indekss trīs dienas pēc kārtas auga no 26. līdz 28. janvārim, bet tas beidzās ar daudz lielāku indeksa kritumu nākamajās divās darba dienās), otrkārt, šodien publicētie ASV tirdzniecības dati uzrādīja mazāku tirdzniecības deficītu nekā gaidīts. Janvārī tirdzniecības deficīts samazinājies līdz 36.03 miljardiem dolāru (decembris koriģēts uz 39.9 miljardiem). Noskaņojums tirgū uzlabojies un tas iegriež likvīdajam dolāram – ērti nopirkt, ērti pārdot, kad negaisa mākoņi samazinās. Dienas otrajā pusē dolāra cena turējās pie 54.7 santīmu atzīmes. Skatīsimies, vai ASV akciju indeksiem šodien izdosies ceturtā plusu diena pēc kārtas (četras dienas plusos nav redzētas kopš 2007 gada decembra).

Plusi akciju tirgos un finanšu noskaņojuma uzlabošanās finanšu tirgū iepriekšējo dienu zaudētājus pārvērš uzvarētājos (tas gan neattiecas uz Šveici). Mārciņas cena šodien uz brīdi pietuvojās 77 santīmu atzīmei, bet dienas otrajā pusē atkāpās līdz 76.5 santīmu līmenim. Mārciņas cenā ierēķināta liela pesimisma piedeva, kas saulainā laikā ļauj novērot strauju vērtības augšanu (par ekonomikas vājo veselību gan nedrīkst aizmirst).

Eiro cena šo nedēļu sāka virs 11.6 kronu atzīmes, bet tirgus dalībnieku noskaņojuma izmaiņas un globālie notikumi eiro cenai lika šo nedēļu pabeigt 11.1 kronas tuvumā. Krona pēdējā laikā izcēlusies ar ļoti lielām cenas svārstībām un parasti vainīgas bijušas ziņas par Zviedrijas banku sektoru, ekonomiku vai notikumiem Baltijā. Lai arī šonedēļ kronas vērtība ir krietni pakāpusies (lielās svārstības dažiem tirgus dalībniekiem liek pievērsties mazāk riskantām valūtām un tādēļ iepriekš ļoti pārdotā krona daļēji tiek atpirkta), joprojām ir liels risks šīs nedēļas ieguvumus zaudēt. Latvijā krona nedēļu noslēdz pie 6.37 santīmu līmeņa.

Šveices franks nav spējis atgūties no trieciena, kuru tam vakar deva Šveices CB. Un patiesībā Šveices CB var noturēt franka cenu zemā līmenī ilgi, jo, ja vajag vērtību paaugstināt, jātērē ārvalstu valūtu rezerves, savukārt šoreiz CB vēlas franka cenu pazemināt, ko viņa var atļauties darīt pārdodot savu nacionālo valūtu cik nepieciešams. Franka cena Latvijā šodien nokļuva zem 46 santīmu atzīmes, bet lielas cenas izmaiņas dienas laikā nebija vērojamas.