Ašeradens: Tiek gatavots OIK reformas piedāvājums, kas atvieglotu darbu nākamajai valdībai

Patlaban Ekonomikas ministrijā (EM) tiek gatavots kvalitatīvs obligātā iepirkuma komponentes (OIK) reformas piedāvājums, kas atvieglos nākamās valdības darbu, žurnālistiem atzina ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).

Ministrijas piedāvājums paredz panākt, ka atbalsts “zaļajai” enerģijai mazināsies no līdzšinējā 1% no iekšzemes kopprodukta (IKP) līdz 0,3% no IKP, kā tas ir kaimiņvalstīs.

Piedāvājums OIK reformēšanai ministriju līmenī varētu tikt apspriests nākamnedēļ, kad arī varētu vienoties par minētā jautājuma tālāku virzību.

Kā zināms, obligātā iepirkuma komponentes maksājuma likvidēšanai Ekonomikas ministrija atkārtoti aicinājui Ministru kabinetu atbalstīt tā dēvēto “zaļo sertifikātu” ieviešanu.

Tas paredz pienākumu elektroenerģijas tirgus dalībniekiem, galvenokārt elektroenerģijas tirgotājiem, iepirkt noteiktu atjaunojamās elektroenerģijas apjomu no elektroenerģijas, kura pašlaik tiek ražota obligātā iepirkuma ietvaros.

Jau vēstīts, ka Saeima septembra beigās konceptuāli atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā OIK ierobežošanai. Likumprojekts paredz nostiprināt EM pienākumu nodrošināt obligātā iepirkuma mehānisma kontroli, kas ietver pienākumu pārbaudīt, vai atbalsta programmas saņēmēji pēc būtības atbilst kritērijiem.

Likumā arī paredzēts noteikt EM pienākumu anulēt obligātā iepirkuma saņemšanas tiesības ražotājiem, kas neatbilst vai pārkāpj atbalsta mehānisma noteikumus.

Foto: Pixabay