Ārstu biedrība: ministra izvēli diktē steiga

Latvijas Ārstu biedrība nesaprot, kāpēc jaunais veselības ministrs tiek virzīts tik lielā steigā un neapspriežoties ar nozares pārstāvjiem, kuriem pēcāk ar šo ministru būs jāsastrādājas.

Steigā nav vietas pat izvirzīt citas iespējamās kandidatūras. «Būtiskākais, kādu mēs vēlētos redzēt jauno ministru, ir cilvēks, kurš saprot veselības nozari,» NRA.lv saka Latvijas Ārstu biedrības viceprezidente Ilze Aizsilniece.

«Mums svarīgi, lai jaunais ministrs raudzītos uz veselības nozari stratēģiski un risinātu problēmas, nepārstāvot neviena intereses,» norāda I. Aizsilniece, «būtiski, kā ministrs spēj sadarboties ar diskusijas partneriem.» Latvijas Ārstu biedrības vadītājs Pēteris Apinis jau kritiski izteicies par Latvijas Zaļās partijas virzīto Bērnu slimnīcas vadītāju Andu Čakšu – viņas līdzšinējā darbošanās parāda nevis rūpes par veselības aprūpes nozares attīstību, bet savu ambīciju pierādīšanu. Arī I. Aizsilniece saka: bažas rada A. Čakšas lielā darba pieredze saistībā ar zāļu virzīšanu tirgū, tāpēc ir pamatots jautājums – cik lielā mērā kandidāte pārzina akūtās veselības problēmas un tās vēlas arī risināt. «Ja Čakša bija veselības ministra padomniece, kādus padomus viņa ministram deva?» jautā I. Aizsilniece. Latvijas Ārstu biedrībai daudz saprotamāk būtu, ja veselības ministra amatam tiktu virzīta persona, kura jau ir guvusi vēlētāju atbalstu un ir ievēlēta Saeimā, turklāt «mums netrūkst gudru, zinošu personību arī ārpus Saeimas». Kā konkrētu cilvēku, kurš varētu vadīt Veselības ministriju, P. Apinis nosauc Saeimas deputātu ārstu Gundaru Daudzi (ZZS), savukārt no jomas ekspertiem bijušo Veselības ministrijas parlamentāro sekretāri Lieni Cipuli un Nacionālā veselības dienesta direktori Dainu Mūrmani-Umbraško, kas pilnībā pārzina veselības aprūpes finansēšanas sistēmu.

Divas ārstu organizācijas, no kurām bija un būs atkarīga Veselības ministrijas darbošanās, ir ģimenes ārstu asociācijas. Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska norāda, ka atbalsta A. Čakšas kandidatūru, jo viņa ir gudrs cilvēks ar labām komunikācijas spējām.

Savukārt Latvijas Ģimenes ārstu asociācija A. Čakšas kandidatūru veselības ministra amatam neatbalsta. Zināmā mērā asociācijas viedoklis ir līdzīgs Ārstu biedrības uzskatam: ja viņa bija vairākus mēnešus veselības ministra padomniece, kādu padomu veselības ministram viņa devusi un kur tad ir plāns veselības aprūpes sakārtošanai? Asociācijas vadītāja Sarmīte Veide pauž uzskatu, ka nākamajam veselības ministram jābūt nozares speciālistam, taču ar politisku pieredzi. Šādas kandidatūras esot G. Daudze un Rinalds Muciņš – kādreizējais valsts sekretārs Veselības ministrijā, kuru G. Belēvičs aizrotēja prom neuzticēšanās dēļ.

Plašāk par A. Čakšu sabiedrība uzzināja 2011. gadā, kad viņa kļuva par Bērnu slimnīcas vadītāju. Toreiz Veselības ministrija bija izveidojusi atlases komisiju, kas vērtēja pretendentus uz Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētāja amatu. A. Čakša tika atzīta par labāko. Neoficiāli masu mediji rakstīja, ka viņas iecelšanu īpaši atbalstījis toreizējais ministrs Juris Bārzdiņš. Viņus abus saista darbs farmācijas jomā, jo tieši tur A. Čakša strādāja pēdējos vismaz astoņus gadus, pirms kļuva par slimnīcas vadītāju. Sanofi aventis un Ewofarma – tādi uzņēmumi parādās viņas biogrāfijā. Ievērības cienīgs ir fakts, un to var vērtēt dažādi, bet 2014. gadā, kad Veselības ministrijas uzticību zaudēja Stradiņa slimnīcas vadība, slimnīcu sāka vadīt no farmācijas jomas aizgājušais Dins Šmits, A. Čakša kļuva arī par Stradiņa slimnīcas valdes locekli un turpināja darbu abās slimnīcās.

Inga Paparde

Foto: Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība