Ārsti: Iestājoties pavasarim, bērniem ir īpaši svarīgi vakcinēties pret ērču encefalītu

Iestājoties siltākam laikam, arī dienas kļūst garākas un dabā mostas viss dzīvais. Sazaļo koki un krūmi, arī dzīvās radības sāk aktīvi rosīties, un no ziemas snaudas pamostas ne pārāk mums visiem draudzīgās ērces.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi norāda, ka šogad, diemžēl, ērču aktivitāte ir sākusies agrāk nekā iepriekšējos gados, tādēļ sagaidāma augstāka ērču aktivitāte nekā pērn. Ērču aktīvais laiks pieprasa lielāku cilvēku vērību. Īpaši jāuzmanās no ērcēm, kuras ir atrodamas ne vien teritorijās, kurās ir daudz koku un krūmu, bet arī pilsētās un piepilsētu centros. Ērces pēc siltas ziemas ātri atmostas, tāpēc tās var pārsteigt dabas mīļotājus, it īpaši bērnus, pavisam nesagatavotus. Neskatoties uz dažādajām insektu atbaidīšanas metodēm un līdzekļiem, efektīvākā aizsardzība pret ērcēm ir vakcinācija.

Kā zināms, ērču piesūkšanās iespēja ir augsta un bīstama, tādēļ nevajadzētu tādam riskam pakļaut nedz sevi, nedz savas atvases. Ērces īpaši liek par sevi manīt laikā, kad cilvēki aktīvi dodas sēņot, lasīt ogas un atpūsties brīvā dabā, tādēļ ārsti iesaka vakcinēties jau tagad, agrā pavasarī, kamēr insektu aktivitāte nav tik augsta.

„Īpaši jāuzmanās maziem bērniem, kuri spēlējoties piemājas pagalmā vai rotaļu laukumā, pavada ilgu laiku sēžot uz zemes,” uzsver veselības centra “Adoria” vadītāja Ārija Bušmane. “Šogad bērnu vecākiem šai problēmai jāpievēršas pastiprināti, jo, kā zināms, ziema nav bijusi pārāk barga. Pēc garākām pastaigām noteikti jāpārbauda vai bērnam nav pieķērusies kāda ērce. Ieteicams vakcināciju veikt savlaicīgi, lai nav jāuztraucas par ērču encefalīta risku. Domājot par ērču piesūkšanās risku, “Adoria” ir vakcīnas, kas paredzētas bērniem, arī ārsti paskaidros, kādēļ šāda vakcinācija ir tik ļoti nepieciešama. Īpaši svarīgi vakcinēties pret ērču encefalītu ir bērniem līdz 5 gadu vecumam.”

Pirmo vakcinācijas poti var saņemt jebkurā laikā, savukārt otro poti jāveic pēc ārsta norādītā laika posma. Veselības centra vadītāja Ārija Bušmane atgādina, ka sākt rūpēties par savu veselību un drošību nekad nav par vēlu, tāpēc ieteicams sev un citiem atgādināt par infekcijas riskiem, kuru var izraisīt pavisam ikdienišķa pastaiga. Katram pieaugušajam vajadzētu nodrošināt savu atvasi pret risku saslimt ar minēto slimību un sekām, ko tā var atstāt, nemaz nerunājot par pārdzīvojumiem un bailēm, ko bērnam nāksies piedzīvot saskaroties ar ērču kodumiem.