Amerikāņu kompānija pieprasījusi no „Gazprom” 110 miljons ASV dolāru

Kompānija „Moncrief Oil International”, kura 2008. gadā iesniedza tiesā prasību pret koncernu „Gazprom”, pieprasa par atteikumu pārdot tai daļu no Južno-Ruskas atradnēm no Krievijas monopolista piedzīt 110 miljons ASV dolāru, vēsta avīze „Vedomostji”. „Moncrief Oil International” pārstāvis precizēja, ka 110 miljons ASV dolāru ir tā negūtā peļņa, kuru kompānija nopelnītu, ja kopā ar citu amerikāņu uzņēmumu „Occidental Petroleum”, būtu uzbūvējusi Savienotajās Valstīs Krievijas sašķidrinātās gāzes termināli. Vienošanās starp „Moncrief Oil International” un „Occidental Petroleum” tika noslēgta tieši ar tādu aprēķinu, ka „Gazprom” piešķirs daļu Južno-Ruskas atradnēs.

„Moncrief Oil International” uzskata, ka parakstot vienošanos ar „Gazprom” meitasuzņēmumu „Zapsibgazprom” viņa ir ieguvusi tiesības uz 40% Južno-Ruskas gāzes atradņu. Daļu atradnes izstrādnē „Moncrief Oil International” bija jāsaņem apmaiņā pret „Gazprom” pielaidi pašas kompānijas tehniskajām izstrādēm un investoru piesaisti. Taču šī vienošanās tā arī palika nerealizēta, jo „Gazprom” zaudēja kontroli pār Južno-Ruskas atradni un „Zapsibgazprom”, bet vēlāk atgūstot kontroli pār kompāniju, 2005. gadā atrada citus – vācu kompānijas BASF un E.On – partnerus.

Drīz pēc tam „Moncrief Oil International” iesniedza prasību pret „Gazprom” Teksasas apgabala tiesā, taču procesā zaudēja. Līdzīga prasība 2007. gadā tika iesniegta Berlīnes tiesā, kurā spriedums vēl nav pieņemts.
2008. gadā „Moncrief Oil International” Teksasas tiesā iesniedza atkārtotu prasību. Par atkārtotas presības iesniegšanas iemeslu kļuva jauna liecība „par „Gazprom” konfidenciālas informācijas izmantošanu un mēģinājumu ietekmēt tiesu”.

„Moncrief Oil International” dibinātājs ir amerikāņu miljardieris Ričards Monkrifs.
Južno-Ruskas gāzes naftas atradnes rezerves tiek lēstas triljons kubikmetru apjomā.

Avots: www.2v.lv