Akcīzes nodokļa celšana alkoholam nenozīmēs kontrabandas uzplaukumu

Sakarā ar akcīzes nodokļa paaugstināšanu alkoholiskajiem dzērieniem nav pamata uztraukumam, ka līdz ar to Latvijā ieplūdīs lētākās kontrabandas preces, tā trešdien intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Budžeta komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis.

Otrdien Saeimas Budžeta un finanšu komisija konceptuāli atbalstīja ieceri par akcīzes nodokļa paaugstināšanu alkoholiskajiem dzērieniem no 1.jūlija, tādējādi raisot bažas par iespējamo kontrabandas uzplaukumu Latvijā.

“Stipro alkoholisko dzērienu segmentā cenas varētu celties par desmit līdz piecpadsmit centiem, kas diez vai būs būtisks pavērsiens alkohola lietošanas paradumu maiņā vai stimuls sarosīties kontrabandistiem,” sacīja Šadurskis.

Komentējot ieguvumus no akcīzes nodokļa paaugstināšanu, Šadurskis norādīja, ka tīrā naudas izteiksmē ieguvumi būs virs 3,3 miljoniem eiro, ar katru gadu turpinot kāpt. Deputāts paskaidroja, ka papildu finansējumu no akcīzes nodokļa ieņēmumiem paredzēts novirzīt izglītības jomai, galvenokārt brīvpusdienu nodrošināšanai 4.klašu skolēniem

“Mērķi akcīzes nodokļa paaugstināšanai ir divi – fiskālais un veselības,” sacīja Šadurskis, uzsverot, ka tomēr galvenais ir risināt fiskālos mērķus, jo alkohola patēriņu izmaiņas, visticamāk, neietekmēs.

Grozījumi paredz līdzšinējo nodokļa likmi no 3,10 eiro par 100 litriem alus palielināt līdz 4,4 eiro, bet vīnam no 64,03 līdz 78 eiro.

Savukārt attiecībā uz raudzētajiem dzērieniem akcīzes nodokļa likmi paredzēts diferencēt. Dzērieniem ar absolūtā spirta saturu līdz sešiem tilpumprocentiem plānots noteikt likmi 39 eiro, bet ar absolūtā spirta saturu virs sešiem tilpumprocentiem – 78 eiro apmērā par 100 litriem. Patlaban nodokļa likme raudzētajiem dzērieniem ir 64,03 eiro par 100 litriem.

Likumprojektā arī paredzēts nodokļa likmi palielināt starpproduktiem – par 100 litriem dzēriena ar absolūta spirta saturu līdz 15 tilpumprocentiem nodokļa likmi no līdzšinējiem 64,03 eiro plānots palielināt līdz 78 eiro, bet ar spirta saturu virs 15 tilpumprocentiem – no 99,6 līdz 123 eiro.

Pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem grozījumu autori akcīzes nodokļa likmi rosina palielināt līdz 1385 eiro par 100 litriem absolūtā spirta. Patlaban nodokļa likme ir 1337,50 eiro.

Akcīzes nodokļa likmi alkoholiskajiem dzērieniem plānots palielināt pakāpeniski no šī gada 1.jūlija.