Aicina studēt inženierzinātni; cik varēs nopelnīt?

Aicina studēt inženierzinātni; cik varēs nopelnīt?

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) mācību prorektors Uldis Sukovskis aicina iegūt izglītību tehniskajās un eksaktajās zinātnes, jo tas noteikti dod iesēju labākai karjerai nākotnē. Vienlaikus Sukovskis neatbild uz jautājumu, piemēram, cik lielu algu Latvijā saņem inženieris.

Sukovskis sarunā Latvijas Radio pirmdienas rītā aicināja studēt par inženieri, jo tas noteikti atmaksāsies. Jautāts, kādu algu saņem inženieris Latvijā, Sukovskis konkrētus skaitļus nenosauca.
«Te es domāju, ka ne tik tiešā nozīmē, kā naudā [iegūtā izglītība] atmaksājas. Tas noteikti dod iespēju labākai karjerai, gan šeit Latvijā, gan visā pasaulē. Zināms, ka arī Eiropā trūkt inženieru,» sacīja Sukovskis.
RTU prorektors gan atzīmēja, ka universitātē veikts pētījums liecina, ka RTU absolventi saņem algu, kas ir virs vidējā algu līmeņa valstī. «Viss ir atkarīgs no izglītības līmeņa,» sacīja viņš.
Jautāts, cik daudz inženieru ir aizbraukuši darbā uz ārvalstīm, Sukovskis nezināja teikt, taču norādīja, ka skaits nav liels. «Tās specialitātes ir konkurētspējīgas. Jāatzīmē, ka pēdējā gadā strauji pieauga studentu skaits no ārvalstīm. Tā izvēle ir laba – labāk ielikt pamatu tehniskajās un eksaktajās zinātnēs,» sacīja viņš.
Kā ziņo LETA, šodien pirmajā dokumentu pieņemšanas dienā RTU vairāki desmiti Latvijas uzņēmumu piedalīsies akcijā «Visi grib inženierus!», kuras laikā RTU studentu topošie darba devēji veidos simbolisku rindu, tādējādi uzsverot lielo pieprasījumu pēc inženierzinātņu speciālistiem.
Līdzīgi kā sagaidot kārtējo jauno tehnoloģiju sasniegumu, piemēram, «iPhone», uzņēmēji un RTU pārstāvji pirmdienas rītā no plkst. 9 līdz 12 pie RTU ēkas ieejas Kaļķu ielā 1 veidos «dzīvo» rindu, sagaidīs un sveiks pirmos jauniešus, kuri ieradīsies iesniegt dokumentus studijām, skaidro Ozols.
Akcijas «Visi grib inženierus!» mērķis ir popularizēt inženierzinātņu studijas un norādīt uz plašajām darba iespējām Latvijā un citur pasaulē pēc diploma iegūšanas. Akcijas laikā uzņēmumi potenciālajiem darbiniekiem un citiem interesentiem prezentēs savas darbības sfēras, kā arī iesaistīs dažādās aktivitātēs.
Latvijas darba devēji ir ieinteresēti piedalīties akcijā, jo darba tirgū novērojams inženierzinātņu speciālistu deficīts, tāpēc jāmeklē jauni veidi jauniešu piesaistei konkrētās nozarēs. Arī patlaban esot vērojams, ka darba devēji RTU studentus savervē jau otrā kursa laikā, tādējādi cenšoties pēc iespējas ātrāk nodrošināt sevi ar talantīgākajiem un spējīgākajiem studentiem.
«Šī akcija ir veids, kā sabiedrībai kopumā parādīt inženierzinātņu lomu tautsaimniecības attīstībā un ekonomikas izaugsmē. Bez tam, tas kalpos kā vēl viens pierādījums par pareizo izvēli jaunietim, kurš nāk iesniegt dokumentus RTU,» uzskata RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis.
Organizatori cer, ka, rīkojot līdzīgas akcijas arī turpmāk, būs iespējams vairāk ieinteresēt arī skolēnus mācīties eksaktos priekšmetus un kārtot tajos gala pārbaudījumus, lai vēlāk ar tiem saistītu studijas. Pašreizējā tendence liecinot, ka arvien mazāk vidusskolēnu izvēlas kārtot valsts pārbaudījumus fizikā, ķīmijā un bioloģijā.
Akcijā dalību jau apstiprinājuši tādi uzņēmumi kā «Tele2», «Latvenergo», «Tieto», «Lattelecom», Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācija, «AERODIUM», «GlaxoSmithKline Latvia», «Voldemārs», «AIESEC.lv», «Severstallat», «Binders», portāls «prakse.lv» un citi.
AS «Latvenergo» un augstskola jau ilgstoši sadarbojas izglītības atbalsta, prakses un darba vietu nodrošināšanā. Vairāk nekā 5000 «Latvenergo» darbinieku savulaik ir izglītojušies tieši RTU, informēja «Latvenergo» preses sekretāre Ivita Bidere.
Eksaktās zinības apguvušie speciālisti ir vieni no pieprasītākajiem darba tirgū, jo inženierzinātnes ir neatsveramas vairāku jau esošu, kā arī augošu uzņēmumu konkurētspējas pamats.
«Latvenergo» koncerns ir viens no lielākajiem darba devējiem valstī, un tieši šeit daudzi no RTU absolventiem ikdienas darbā izmanto praktiskās zināšanas. «Latvenergo» turpmāk sagaida vēl aktīvāku sadarbību ar augstskolām inovatīvu procesu un tehnoloģiju izpētē un ieviešanā, kas var sniegt atbalstu AS «Latvenergo» svarīgu uzdevumu un mērķu izpildei.