Valūtas tirgū lēto eiro kredītu ēra turpinās

ECB šodien nolēma nemainīt eiro bāzes procentu likmi un tā tika saglabāta rekorda zemajā 1.00% līmenī. Lēto eiro kredītu ēra turpinās. Tā kā pēdējās nedēļās tirgū attiecībā uz nākotni ir pieaudzis optimisms, tad, iespējams, daudz ātrāk nekā tika prognozēts pirms kāda laika, var pieaugt arī eiro procentu likmju pakāpšanās risks (ilgtermiņa procentu likmes gan uz to vēl nenorāda, jo šīs likmes turas zemākos līmeņos nekā, piemēram, jūnija sākuma, optimisma uzplūdu laikā).

Komercbanku kontos LB vakar glabājās 829.6 miljoni latu, kas ir krietni vairāk nekā nepieciešams obligāto rezervju normas izpildei un kas nākamajās dienās turpinās spiest uz leju lata īstermiņa procentu likmes (šodienas nelielais vienas dienas likmes kāpums nebūt nav tendenču maiņa). Eiro cena Latvijā turpina dzīvot nedaudz virs 70 santīmu atzīmes. Pasaulē eiro nespēj sakaut 1.44 dolāru atzīmi un paviesošanās virs šī līmeņa pagaidām ir īslaicīgas.

ASV tiek gaidīti jūnija darba vietu izmaiņu dati (publicēs rīt), bet pirms tiem kā jau katru ceturtdienu uzzinājām iknedēļas bezdarbnieka pabalstu pieteikumu skaitu. Pēdējā nedēļā reģistrēti 550 tūkstoši jaunu bezdarba pieteikumu (mazāk nekā gaidīts), toties ilgstoši bez darba esošo skaits pieaudzis līdz 6.31 miljoniem (uz augšu koriģēti arī iepriekšējās nedēļas dati un tas ir sliktāk nekā tika gaidīts). Pēdējās četrās nedēļās vidējais reģistrētais bezdarbnieka pabalstu pieteikumu skaits ir 555.2 tūkstoši un vidējā rādītāja pazemināšanās ir pozitīva ziņa no darba tirgus. Dolāra reakcija uz darba tirgus datiem bija neitrāla (kā lai reaģē, ja vienlaicīgi ar darba tirgus datu publicēšanu sākas ECB vadītāja preses konference – kas to zin’ ko pasniegs konference un rītdienas jūnija darba tirgus dati). Dolāra cena pēcpusdienā turējās netālu no 49 santīmu līmeņa.

Anglijas CB šodien, kā jau tika gaidīts, nolēma nemainīt mārciņas procentu likmi, bet tirgus dalībniekus CB pārsteidza ar tirgum piedāvātā naudas daudzuma palielināšanu līdz 175 miljardiem mārciņu (iepriekš bija apstiprināti 125 miljardi). Pie tik agresīvas reakcijas uz tirgū notiekošo vainojama ekonomikas lejupslīde, kura izrādījusies dziļāka nekā iepriekš domāts. Mārciņas vērtība pēc Anglijas CB sanāksmes rezultāta publicēšanas nokrita ar brīvā kritiena cienīgu ātrumu – vairāk naudas = lētāka cena. Tomēr pamata lielām bažām par mārciņas veselību pagaidām nav, jo skatoties nedēļas griezumā mārciņas cena dolāros sasniedza pirmdienas līmeni, bet attiecībās ar eiro pirmdienas augstākā eiro cena tika pārsniegta tikai uz brīdi. Arī Latvijā mārciņas vērtība šodien strauji samazinājās un pēcpusdienā turējās netālu no 82 santīmu atzīmes.

Zviedrijas krona Latvijā turpina turēties virs 6.8 santīmu atzīmes, bet eiro cena pagaidām turas nedaudz zem 10.3 kronu līmeņa.

Šveices patērētāju noskaņojums ir pasliktinājies un noskaņojuma indekss šajā ceturksni pazeminājies līdz -42 punktiem (iepriekš -38). Pozitīvi, ka noskaņojuma pasliktināšanās ir nedaudz mazāka nekā vidēji tika gaidīts. Eiro un franka attiecības ir iestrēgušas netālu no 1.53 franku līmeņa un arī patērētāju noskaņojuma indekss te neko nemainīja. Latvijā franks turpina dzīvoties nedaudz zem 46 santīmu atzīmes. Rīt publicēs Šveices darba tirgus jūlija datus.

Avots: Andris Lāriņš / NORDEA, Andris Jurkevics / BIZNESS.LV