Saeima atliek lēmumu par Rasnača demisijas pieprasījumu

Saeima ceturtdien vēl nelēma par neuzticības izteikšanu tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam (NA).

Ņemot vērā, ka deputātu diskusijas par šo jautājumu ieilga, Saeimas sēdē tika izsludināts pārtraukums līdz trešdienai, 20. jūnijam, pulksten 10.

Saeimas frakcijas nepiederošais deputāts Romāns Mežeckis uzsvēra, ka pēdējo nedēļu asiņainie notikumi rada trauksmes sajūtu visā Latvijas sabiedrībā. Bet advokāta Bunkus slepkavība ir tikai pēdējais ķēdes posms un kulminācija ilgstošajā Latvijas maksātnespējas sistēmas degradācijas procesā.

“Pēc šī notikuma esmu runājis ar daudziem cilvēkiem, un uzdevu viņiem visiem vienu jautājumu: “Kā viņi vērtē notikušo?” Un mani šokēja cilvēku atbildes. Lielākā daļa no viņiem teica: “Tā viņiem vajag!” (…) Es nevaru tam piekrist, bet es varu saprast, kāpēc viņi tā domā. Cilvēki grib normālu dzīvi mūsu valstī. Viņi grib zināt, ka visiem ir vienādas iespējas, zināt, ka viņi, godīgi strādājot, spēs nopelnīt pārtikušu dzīvi sev un saviem tuviniekiem,” sacīja deputāts.

Viņš uzsvēra, ka Rasnačs nenodrošina likuma ievērošanu un viņa uzraudzībā maksātnespējas administratori kļūst par ēnu ekonomikas miljonāriem, minot piemērus gan saistībā ar “Liepājas metalurgu”, gan “Trasta komercbanku”, kā arī tieslietu ministra nevēlēšanos saskatīt acīmredzamas kļūdas maksātnespējas sistēmā.

“Tikai pēc maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavības, Maksātnespējas administrācija attapās un pēkšņi paziņoja, ka, iespējams, notikusi prettiesiska ielaušanās Maksātnespējas administrācijas informācijas sistēmās un veikta prettiesiska manipulācija ar maksātnespējas administratoru rindu. Rindā secīgi tikuši trīs viena advokātu biroja darbinieki – Mārtiņa Bunkus darbinieki. Taču tā nav pirmā reize!” uzsvēra politiķis.

Savukārt Latvijas Reģionu apvienības (LRA) frakcijas priekšsēdētāja Nellija Kleinberga uzsvēra, ka apvienība šīs Saeimas sasaukumā jau otro reizi iesniegusi Rasnača demisijas pieprasījumu.

“Jau pirmajā demisijas pieprasījuma laikā LRA norādīja uz būtiskiem trūkumiem, tai skaitā maksātnespējas administratoru darbībā un arī citās Tieslietu ministrijas pārraudzības sfērās un nespēja šos trūkumus novērst,” norādīja parlamentāriete.

“Pēc visām LRA norādēm par ministra neatbilstību, koalīcija tomēr viņu pasargāja un ļauj darboties. Rezultātā mums atkal jāsecina, ka līdzšinējais ministra darbs ir kvalificējams kā bezdarbība, kuras rezultātā esam nonākuši situācijā, kad maksātnespējas administrēšana ir pārvērsta par vērienīgu multimiljonu politbiznesu,” turpināja Kleinberga.

Tikmēr Vienotības” frakcijas priekšsēdētājs Hosams Abu Meri informēja klātesošos, ka viņa vadītā frakcija nav apmierināta ar Rasnača darbu pēdējā laikā. Frakcijas deputāti ir neapmierināti ar to, kā veicas maksātnespējas jomas sakārtošana. Viņš atzina, ka “Vienotības” frakcijai nav labas attiecības ar Tieslietu ministriju.

Abu Meri uzsvēra, ka nevar veidot jaunu valdību pirms vēlēšanām, tas novestu pie politiskas krīzes. “Mēs nemīlam Rasnaču, mēs nemīlam viņa darbību, bet es neaicinu nekādā gadījumā balsot “par” demisijas izteikšanu], jo mēs tādā gadījumā atbalstām tikai tīru populismu un nekādu valstiski atbildīgu lēmumu,” pauda deputāts.