Ienākumi un elektrības tarifi: Francijā elektrība lētāka, bet Vācijā dārgāka

Latvijā daudzas mājsaimniecības ar lielām bažām gaida 1.aprīli, kad būtiski pieaugs elektroenerģijas tarifi, īpaši tām mājsaimniecībām, kuras elektrību patērējušas vismazāk. Situācija citās Eiropas Savienības (ES) valstīs saistībā ar elektroenerģijas izmaksām ir dažāda – ir valstis, kurās par elektrību ir jāmaksā mazāk, taču ir arī valstis, kur tarifi ir būtiski lielāki, nekā Latvijā.

Kas maksā vairāk, bet kas – mazāk

Latvijā iedzīvotāji par elektroenerģiju maksā pat zemāk nekā vidēji patērētāji ES valstīs, portālam «Apollo» pastāstīja uzņēmuma «Latvenergo» pārstāve Sandra Vējiņa. Divas reizes dārgāk nekā Latvijā par elektroenerģiju maksā mājsaimniecības, piemēram, Vācijā un Dānijā. Vairāk nekā vidēji ES un Latvijā maksā arī mājsaimniecības Īrijā, Beļģijā un Austrijā.

Savukārt mazāk par izmantoto elektrību jāmaksā ir Francijas iedzīvotājiem, kā arī Somijā, apgalvo «Latvenergo» pārstāve.

Vējiņa gan uzsver: būtiski ir zināt, ka situācija katrā valstī ir atšķirīga, jo elektrības gala cena veido dažādas komponentes. «Piemēram, Francijā elektroenerģijas cena ir zemāka nekā Latvijā, jo tur ikvienam elektroenerģijas tirgotājam tiek nodrošinātas tiesības uz vienādiem nosacījumiem iepirkt elektroenerģiju no vietējiem Atomelektrostaciju (AES) operatoriem un kā zināms, tad ekonomiski, elektroenerģijai, kas saražota AES ir vienas no zemākajām izmaksām. Somijā mājsaimniecības par elektroenerģiju maksā mazāk, taču šeit jāpiemin, ka Somija elektroenerģiju pērk Ziemeļvalstu elektroenerģijas tirgū, kas vēsturiski ir Eiropas zemāko cenu reģions,» skaidro Vējiņa.

Kā zināms, elektroenerģijas tirgus atvēršana Lietuvā notiks tikai nākamgad, bet Baltijas kontekstā raugoties, Latvijā elektroenerģijas cena ir par 6% augstāka nekā Igaunijā. «Latvenergo» skaidro, ka Igaunija ģeogrāfiski atrodas tuvāk Ziemeļvalstu elektroenerģijas tirgum, tiek izmantoti jau esošie starpsavienojumi. Savukārt Latvijā elektroenerģijas cena ir dārgāka tāpēc, ka starp Igauniju un Latviju ir tehniski pārvades ierobežojumi, kas sadārdzina elektroenerģijas cenas vasaras un rudens mēnešos.

Kas pelna vairāk, bet kas – mazāk

«Latvenergo» norāda, ka Latvijā par elektrību ir jāmaksā mazāk nekā vidēji Eiropā. Ja tā, tad svarīgi ir salīdzināt arī vidējo algu Latvijā ar vidējo algu ES valstīs.

Uzņēmums pēc portāla «Apollo» lūguma sniegt ieskatu, kādas ir elektroenerģijas izmaksas citās ES valstīs, minēja astoņas ES valstis, kurās ir atšķirīgas elektroenerģijas cenas. Salīdzinot izmaksas citās valstīs par dažādiem pakalpojumiem, sabiedrībā nereti salīdzina arī algu apmērus. No visām iepriekš minētajām valstīm, tikai trijās ir noteikta minimālā alga, liecina pagājušajā gadā publicētie Eiropas Komisijas dati.

Ja Latvijā minimālā alga patlaban ir 320 eiro, tad, piemēram, Francijā, kur elektrības cenas ir zemākas, minimālais atalgojums ir 1430 eiro. Somijā gan nav noteikta minimālā alga, bet neoficiāli tā ir sniedzas virs 1500 eiro.

Vācijā un Dānijā par elektrību jāmaksā divreiz lielāka cena, nekā Latvijā. Arī šajās valstīs nav noteikta minimālā alga, taču vidējais atalgojums valstīs arī ir trīs līdz četras reizes lielāks, nekā Latvijā (ja pieņemam, ka Latvijā vidējā alga ir 722 eiro (pēc «Swedbank» aprēķiniem)).

Vairāk nekā Latvijā par elektrību maksā Īrijā, Austrijā un Beļģijā. Kādi tarifi ir šajās valstīs, «Latvenergo» precīzus datus nesniedz, taču arī Īrijā un Austrijā vidējais atalgojums ir būtiski lielāks, nekā Latvijā.

Savukārt Beļģijā, kur elektrības tarifs ir lielāks, nekā pie mums, minimālā alga ir 1501 eiro, bet vidējais atalgojums ir vismaz četras reizes lielāks nekā Latvijā.