Kā plašsaziņas līdzekļos izsakās ”Swedbank” Privātpersonu finanšu institūta direktore Adriāna Kauliņa, cilvēki aizņemas ātros kredītus, neapdomājot iespējas atdot paņemto kredītu.
Viņa izteicās, ka nereti cilvēki aizņemas ātros kredītus, lai atdotu iepriekšējos kredītus, tādējādi uzņemoties saistības, kuras nespēj izpildīt.
Lai izvairītos no šādas situācijas, Kauliņa iesaka būt godīgam pret aizdevēju un atklāt savu faktisko naudas plūsmu. Tas kredītdevējam dotu iespēju precīzi izvērtēt klienta finansiālās iespējas, lai novērstu situāciju, kurā cilvēks aizņemies vairākus kredītus un nespēj tos atdot.
Tādā situācijā bankai ir jāpieņem lēmums realizēt klienta mantu, lai pārtrauktu kredītsaistības. Kauliņa arī brīdina, ka banka ne vienmēr ir ieinteresēta palīdzēt kredītņēmējam, kas nonācis grūtībās savas neapdomības dēļ. Viņa stāsta, ka ārzemēs šādā situācijā nereti cilvēki vēršas pie pašvaldības, sociālajiem dienestiem vai baznīcas, jo šīs institūcijas var palīdzēt atmaksāt kredītus vai izveidot plānu, kā atmaksāt kredītu pa daļām. Latvijā šādas iespējas nav, savukārt ir daudz ātro kredītu kompāniju, kuras pārāk viegli ļauj aizņemties naudu.
Kauliņa norāda, ka ātrie kredīti un banku kredīti ir divu dažādu iestāžu pārraudzībā. Banku kredītus uzrauga Finanšu un kapitāla tirgus komisija, savukārt ātro kredītu kompānijas atrodas Patērētāju tiesību aizsardzības centra uzraudzībā.
Viņa norāda, ka vienīgais veids, kā var uzlabot situāciju, ir likt gan kredītus iesniedzošajām kompānijām, gan kredītņēmējiem vairāk apdomāt katru aizņemšanās gadījumu. Galvenais veids, kā to var panākt, ir pieprasot skaidru plānu no kredītņēmēja par to, kā viņš plāno naudu atdot.
BNA Latvia