ZZS, visticamāk, neatbalstīs lēmumu par finansējuma piešķiršanu “airBaltic”

Lemjot par nākamā gada budžetu, būs jāņem vērā arī “airBaltic” nepieciešamie 80 miljoni eiro, kuru piešķiršanu Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcija, visticamāk, neatbalstīs, šorīt intervijā Latvijas Radio atzina ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Nacionālas aviosabiedrības “airBaltic” glābšanai nepieciešamie 80 miljoni eiro varētu apdraudēt nākamā gada budžeta pieņemšanu, atzīst Brigmanis, norādot, ka ZZS neskaidrs ir jautājums par aviokompānijas situāciju un satiksmes ministra Anrija Matīsa demisija, ko deputāts nodevēja par koalīcijas līguma pārkāpšanu.

Viņš norādīja, ka deputātiem, pieņemot nākamā gada budžetu, jāņem vērā arī “airBaltic” atbalsta lietas – 80 miljoni eiro: “Šādā vai tādā formā tie acīmredzot tiks ietverti nākamā gada budžeta paketē,” pauž ZZS frakcijas vadītājs.

“Ja mēs varam tik viegli atrast 80 miljonus eiro “airBaltic” glābšanai, tad kāpēc mēs nevarējam atrast finansējumu arī citām nozarēm?” jautā Brigmanis.

Viņš atzina ka ZZS, visticamāk, neatbalstīs lēmumu par finansējuma piešķiršanu “airBaltic”, vienlaikus norādot, ka budžets tikšot pieņemts ar vai bez “airBaltic”, bet šī lēmuma sekas paliek, un tās tiks izvērtētas pēc budžeta pieņemšanas.

“Ja šie 80 miljoni ir jāatdod un beigās jāiegādājas lidmašīnas, kuru kvalitāte tiek apšaubīta, es domāju, ka nevienam deputātam mūsu frakcijā necelsies roka par šādu lēmumu Saeimā balsot,” sacīja Brigmanis.

Komentējot pašreizējās valdības stabilitāti, Brigmanis to nodēvēja par sarežģītu jautājumu, neizslēdzot iespēju, ka valdības rīcībspēja varētu tikt pārskatīta pēc budžeta pieņemšanas.

Jau ziņots, ka ministru prezidente Laimdota Straujuma pieprasījusi satiksmes ministra Anrija Matīsa demisiju.

Savu lēmumu premjere skaidro ar ministra novilcinātajām darbībām saistībā ar valsts nacionālās aviokompānijas “airBaltic” attīstību. Pēc Straujumas domām, Matīss nav veiksmīgi uzraudzījis aviokompānijas stratēģisko virzību, kas liecina par to, ka, iespējams, viņš nav izmantojis visas potenciālās iespējas.

Matīss ministres acīs zaudējis uzticību. Savukārt Matīss preses konferencē paziņoja, ka pats negrasās demisionēt un gaidīs Straujumas rīkojumu.

Straujumas lēmums nācis neilgi pēc tam, kad valdība pēc vairāk nekā četru stundu garām diskusijām akceptējusi finanšu konsultanta “Prudentia” atrasto investoru Latvijas nacionālajai aviokompānijai “airBaltic”. Pēc satiksmes ministra Anrija Matīsa vārdiem, attiecīgais valdības lēmums ir labākais iespējamais variants no sliktiem variantiem.

Vienlaikus Matīss norādīja, ka Vācijas uzņēmējs Ralfs Dīters Montāgs-Girmess kā nacionālās aviokompānijas “airBaltic” investors piesaistīts uz laiku un pēc tam akcijas no Vācijas uzņēmēja tiks atpirktas, ja tiks atrasts stratēģiskais investors.