Zatlers: Lai karš Eiropā neatkārtotos, no Ukrainas jāizved pilnīgi viss Krievijas karaspēks

No Ukrainas jāizved pilnīgi viss Krievijas karaspēks, lai karš Eiropā neatkārtotos, šorīt intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” sacīja bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers.

“Karš būs ilgāks, nekā cerēja Putins, nekā cerējām arī mēs, ka kara neprāts tiks apturēts ar kādām sarunām. Šis mēnesis parāda, ka sarunas ir tikai butaforiskas un karš ies līdz uzvarai,” sacīja Zatlers.

Krievijas lielo nežēlību Zatlers skaidroja, pirmkārt, ar dusmām, ka visi politiskie un militārie plāni esot izgāzušies. “Dusmas tiek izgāztas pret pilsētām, cilvēkiem, tā nežēlīgā brutalitāte jau nāk no paša Putina,” uzsvēra Zatlers.

“Lai tas nākotnē neatkārtotos, ir jāpanāk visa Krievijas karaspēka izvešana no Ukrainas. Tāds mērķis jāsasniedz Ukrainai un Eiropas valstīm, jo nu jau sāk publiski atzīt arī Krievijas runasvīri, ka tas ir karš ne tikai pret Ukrainu, ka tas ir karš pret Rietumiem,” norādīja Zatlers.

Viņa ieskatā, tuvākajā laikā nekāda atmošanās Krievijas sabiedrībā nenotiks: “Man bija sarunas ar paziņām Krievijā, viņi pauda, ka viņiem pavisam citādāk karš izskatoties. Tas liek Krievijas militāristiem pasteigties, jo ilgi šo ilūziju viņi nevarēs noturēt.”

“Nevar vairs teikt, ka es te pastāvēšu maliņā, esmu par mieru, nesakot, ka esmu pret karu. Tie, kas bija tā ceturtdaļa Latvijas iedzīvotāju, kas centās distancēties, šobrīd redzot to, kas notiek, viņiem būtu jābūt skaidrai pozīcijai. Tas ir ļoti būtiski,” piebilda politiķis.

Tāpat viņš norādīja uz to, ka Krievijas karš Ukrainā būtiski mainījis tā dēvētā Uzvaras pieminekļa būtību, jo šis Krievijas karavīrs, kas it kā aizsargāja Eiropu, šobrīd to iznīcina: “Putins ar šo rīkojumu par iebrukumu Ukrainā ir faktiski piesmējis bojāgājušo piemiņu. Mans priekšlikums, ja jau reiz šī piemiņa no Putina puses ir piesmieta, tad pārvērst šo pieminekli par kara upuru pieminekli. Tas nozīmē, ka 9. maijs notiek zem Ukrainas karogiem, nosodot arī šo karu, pieminot kritušos Krievijas sāktajā karā Ukrainā. Slavināt padomju armiju par tās uzvaru ir absolūti amorāli. Es būtu pret aizliegumiem, jo aizliegumi nobīda problēmu kaut kur zem galda. Ja cilvēki tā rīkotos, pateiktu, ka karš ir slikts, tad šī varētu būt tā vieta, kur to pasaka.”

Foto: Saeimas kanceleja